V Plzni od 1. května zlevňuje voda

Od května se vlivem snížení sazby DPH z 15 % na 10 % snižuje cena vodného a stočného.


Od 1. května 2020 se v Plzni snižuje cena vodného a stočného o více než čtyři koruny za m3. Cena vodného klesne ze současných 60 Kč/m3 na 57,39 m3 a stočné se zlevní z 38,81 Kč na 37,13 m3. Snížení nastává vzhledem k poklesu DPH z 15 % na 10 %.

„Tímto plníme již dříve avizované snížení ceny. Naším cílem je dále poskytovat zákazníkům VODÁRNY PLZEŇ a.s. vysoce kvalitní služby za přiměřené ceny,“ uvedl generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Jiří Kozohorský.

Pokud ceny přepočteme na průměrnou spotřebu vody čtyřčlenné domácnosti v Plzni, ušetří rodina díky nižší dani ročně cca 556 Kč. Člověk v Plzni totiž průměrně spotřebuje cca 90 litrů vody za den a v případě čtyřčlenné rodiny je to ročně asi 130 m3 vody.

Spotřeba vody v Plzni od roku 2009 permanentně klesala a to z odběru více než 110 litrů na osobu a den na současných 90 litrů na osobu a den. Vliv na to má zejména používání moderních spotřebičů jako jsou myčky nádobí nebo pračky s úspornými programy, spořiče vody u dřezů i splachovadel toalet a zejména to, že lidé si hlídají, kolik pitné vody a na co spotřebovávají. Vloni se ale trend snižování spotřeby zastavil a rok 2019 byl prvním za poslední řadu let, kdy meziročně nedošlo k poklesu spotřeby vody.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje. Pitnou vodou zásobuje 239 tisíc obyvatel. Vloni vyrobila téměř 15 milionů m3 pitné vody. Provozuje celkem 26 úpraven vod, z toho největší, v Plzni na Homolce, má kapacitu tisíc litrů za sekundu. Celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 396 kilometrů a také 957 kilometrů kanalizační sítě a 27 čistíren odpadních vod.

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka