Více lidí v kraji získá vlastní byt

Na velký zájem Západočechů o nové bydlení investoři a stavební firmy reagují a budují více bytů

obrázek: Více lidí v kraji získá vlastní byt
Sen mít vlastní byt, se letos v kraji splní více lidem, než loni. Začátek roku totiž přinesl výraznou aktivitu v oblasti výstavby bytů. Za první tři měsíce stavebníci začali nově budovat celkem více než půl tisícovky bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku více než dvojnásobné množství, přesně o 113 procent více. potvrzuje to Lenka Dostálová z informačního odboru Českého statistického úřadu v Plzni.
Oživení na stavebním trhu dávají odborníci do souvislosti s tím, že poptávka po bydlení je v kraji obrovská. Lidé chtějí investovat peníze do nemovitostí, zájem o bydlení je skutečně značný. Velká část bytů se staví za spoluúčasti obcí a měst, ale často je tato činnost v režii soukromých firem, které postaví byty a poté je nabídnou na trhu.
Tahounem investic do výstavby bytů jsou zejména obce a města, která využívají státní dotace. Tak nyní například vznikají byty v plzeňské lokalitě Sylván. Město zatím vynaložilo 250 milionů korun na výstavbu 175 bytových jednotek, které nyní předává nájemníkům. Letos zahájí Plzeň výstavbu dalších dvou stovek bytů, které mají být hotovy v polovině příštího roku. Plzeňská radnice nabídne v nejbližších dnech soukromým investorům pozemky na výstavbu 200 bytů v bytových domech a na sedm desítek domků.
Nejen ve velkých městech se však lidé dočkají nového bydlení. Desítky nových bytů vzniknou třeba ve Spáleném Poříčí či Kaznějově, investuje se však i v daleko menších obcích.
K největším stavebním plánům letošního jara patří záměr sušické radnice, která má cíl vybudovat ve městě téměř stovku nových bytových jednotek. Výstavba už začala. Ve zmíněné lokalitě vyrostou tři domy po 32 bytech. Některé budou i bezbariérové. Radnice počítá s tím, že stavebníci dokončí byty do června příštího roku.
Přestože bytová výstavba v kraji zaznamenává rozmach, zájem kupců o byty zřejmě zůstane velký. Poptávka stále velmi výrazně převyšuje nabídku, a od toho se odvíjí i růst ceny bytů. Podle odhadů se za poslední tři roky zvýšily například ceny bydlení v Plzni o třicet procent.
Poptávka po bytech se v kraji zvyšuje i díky tomu, že jsou dostupnější úvěry, hypotéky oproti minulým létům zlevnily, lidé mají navíc často k dispozici i stavební spoření. Často zájemci o koupi bytu různé úvěry kombinují a pořídit si vlastní bydlení mohou i lidé, kteří by jinak částku nutnou ke koupi v hotovosti neměli.
K zájmu o byty přispívá i fakt, že lidé v kraji stále častěji vnímají koupi nemovitosti jako výhodnou investici. Podle mínění odborníků totiž platí, že uložit peníze do bytu či domu je finančně výhodné. Experti potvrzují, že zhodnocení takové investice - tedy koupě bytu - je poměrně vysoké, jak s ohledem na růst cen, tak i díky případným pronájmům, ze kterých vlastníkovi plynou peníze.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články