Visio Art Gallery vystavuje Železnice a cesty Jiřího Boudy

Akademický malíř Jiří Bouda věnoval převážnou část své umělecké tvorby železniční tématice.

weby uniweb

Romantické obrázky krajiny s jedoucím i stojícím vlakem, detaily ze života různých železničářských profesí, nádraží velká i malá, v provozu i opuštěná, železniční přejezdy, hradla, návěstidla, strážní domky, ale hlavně parní lokomotivy zachytil ve svých kresbách s neuvěřitelnou věrností. Přitom technika litografie, kterou si zvolil, je nesmírně pracná, náročná na umělce i mistra tiskaře. Přesto se v obrazech Jiřího Boudy zračí naprostá lehkost a elegance. Byl také ilustrátorem řady knih o dopravě. Vždy jej spíše inspirovaly malé formáty.

Snad právě proto si oblíbil jednu charakteristickou formu drobné grafiky – exlibris. Vytvořil jich hodně přes tisíc a dodnes jimi těší sběratele celého světa, mezi nimiž je znám a ceněn. Toto jej nakonec předurčilo i ke známkové tvorbě.
Litografie z posledních let jeho života, kdy se hodně věnoval cestování, zejména cykloturistice, věrně vystihují atmosféru toulání na kole, radost z pohybu, volnost, svobodu. Mají realistickou podobu a čitelnou kresbu.

V dnešním světě plném dramat a zběsilé uspěchanosti jsou tyto motivy poetickými zastaveními a přispívají ke zklidněním našeho života.

Jiří Bouda se narodil 5. května 1934; zemřel 23. srpna 2015 ve věku 81 let. Tato výstava vznikla ve spolupráci s pány Martinem Boudou a Jiřím Říhou.

Jiří Bouda – Železnice a cesty

vernisáž: 4. 3. 2020 v 17 hodin
výstava: 3. 3. 2020 – 27. 3. 2020

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

Víte za co platíte AUTO CB
uniweb weby