V novém románu Jany Poncarové ožívají zmizelí lidé i místa

Děj své novinky autorka zasadila do brdské vesnice a do Sudet.

SEO UNIWEB

Autorce románů „Eugenie“ a „Podbrdské ženy“ vychází nová kniha. Znovu se inspirovala skutečnými událostmi a v příběhu opět vystupují reálné postavy. Nový román „Alžběta a Nina: Tajemství mojí babičky“ vypráví příběh babičky a vnučky, které společně odkrývají rodinnou historii odehrávající se napozadí dvacátého století. Na pultech knihkupectví bude nový román 22. října.

V pochmurných i krásných Sudetech se skrývají stíny minulosti, které Alžbětinu rodinu rozdělily na desítky let. Když ji vnučka Nina navštíví v léčebně, kde se devadesátiletá babička zotavuje, rozhodne se vyjet s ní do míst jejího dětství a mládí. Během cesty po zapomenutých krajích i zasutých vzpomínkách společně odhalují rodinné tajemství, o němž se dlouho mlčelo. Porozumění babiččině příběhu pomáhá Nině vykročit za splněním vlastních snů.

„K napsání románu mě inspirovalo vyprávění mé babičky Miloslavy, která žila v Sudetech, na severu, jak se u nás v rodině říká. Po záboru pohraničí se přestěhovala k Brdům. Střípky z jejího vyprávění jsem toužila zasadit do příběhu, který je z velké části smyšlený, ale některé události se skutečně staly, některé postavyskutečně žily,“ říká autorka Jana Poncarová.

Na románu pracovala s přestávkami od podzimu 2017 do léta 2020. „Snažilajsem se v něm oživit lidi a místa, která už neexistují .Například koloniál rodiny Ledererů v Dobřívě. V románu tak vystupuje hrdinka Ester, která koloniál provozuje a s níž se Alžběta přátelí. Vedlejší, ačkoli důležitou úlohu pak sehraje postava Věrky. Ta je inspirovaná Věrou Kohnovou, která ve svých dvanácti letech zahynula v koncentračním táboře a zůstal po ní pouze deník. Bývá přirovnávána k české Anně Frankové,“ poodhaluje vznik románu autorka.

Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, střídá se v něm minulost a přítomnost. Hlavní hrdinky jsou dvě: babička Alžběta, která ve svém nitru nosí tajemství, o němž nerada mluví, a zprvu zakřiknutá vnučka Nina, jež svoji babičku blíže poznává až v dospělosti. Obě ženy k sobě postupně nacház ícestu a důvěru, což vede k vysvětlení rodinného tajemství, ačkoli některé otázky už nikdy nemohou být zcela zodpovězeny.

„U knih, v nichž se střídají dvě časové roviny, si často jednu znich oblíbím a tu druhou mám pak tendenci proletět rychleji. U Alžběty a Niny se mi to snad poprvé nestalo. Těšila jsem se na obě stejně a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Obdivuju Janin smysl pro detail, někdy bych si přála vidět na chvíli svět jejíma očima,“říkáo románu spisovatelka Martina Heš Hudečková.

Román „Alžběta a Nina: Tajemství mojí babičky“ vyšel 22. října v nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media. ---

O autorce

Jana Poncarová debutovala v?roce 2018 úspěšným románem Podbrdské ženy, který sleduje osudy tří generací žen žijících v podhůří Brd. O rok později vyšel román Eugenie inspirovaný skutečným osudem plzeňského hotelu Continental a jeho majitelky, který získal Cenu čtenářů v literární soutěži Česká kniha 2020. V roce 2020 vydala společně s fotografkou Ditou Pepe svoji prvotinu v žánru literárního dokumentu Děvčata první republiky. Jana žije v?Plzni a v Dobřívě u Rokycan. Je novinářka a copywriterka. Více najdete na webu www.janaponcarova.cz.weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
servis auto cb

Hlavní zprávy

 

auto cb gif 2021
seo uniweb