Vychází nová kniha o Bavorském lese

Milovníci Šumavy a sběratelé fotografických publikací ze Šumavy by měli zpozornět.

Prodej hovězího masa od farmáře

Správa Národního parku Šumava totiž vydala novou knihu popisující území svého přeshraničního souseda – Národní park Bavorský les. Autorem je ředitel Správy NP Bavorský les Franz Leibl, jehož texty doplňují špičkové snímky německého fotografa Rainera Simonise.

Kniha vyšla před dvěma lety v němčině. Již v době vydání bylo jasné, že text i publikace odhalují zákoutí bavorského národního parku, která jsou většině návštěvníků skryta. A proto se vedení Správy Národního parku Šumava rozhodlo vydat jí v českém jazyce. Zvolili jsme rok 2020, tedy výročí padesáti let existence Národního parku Bavorský les.

„Bohužel situace kolem onemocnění Covid-19 nedovolila naplnit naše plány a představit tuto knihu na jedné ze společných plánovaných akcí k výročí Bavorského lesa, ale to nijak zásadně nekalí moji radost z tohoto díla,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. „Rozhodně jsem považoval za nezbytné ji poslat také mezi české čtenáře, protože nic podobně podrobného a inspirujícího o krajině sousedního národního parku v Čechách neexistuje,“ dodává.

Kniha „Národní park Bavorský les. Nový, divoký les“ podrobně představuje celé území Národního parku. Popisuje nejrůznější typické fenomény tohoto území například krajinné dominanty, biologickou rozmanitost, lesy národního parku, památky a zvláštnosti, ale také zařízení národního parku, jako jsou návštěvnická centra či centra environmentální výchovy a také popisuje to, jak se v Bavorském lese promítá klimatická změna. Zachycuje Bavorský les a Šumavu také v jejích typických náladách.
 
„Díky svému pojetí je tato kniha nejen základem pro podrobnější poznání našich sousedů, ale také určitým druhem turistického průvodce, který dokáže nalákat k návštěvě Bavorského lesa,“ vysvětluje koordinátor spolupráce Správ Národních parků Šumava a Bavorského lesa Pavel Bečka, který knihu překládal do českého jazyka.

Zásadní součástí knihy jsou fotografie Rainera Simonise, který svým fotoaparátem zachycuje krásy Bavorského lesa už přes 30 let. Proto zde nechybí snímky jak těch známých až ikonických lokalit Bavorského lesa, tak i méně známých míst, které právě mohou být zajímavým tipem pro české návštěvníky

„Fascinuje mě, jak je na mnoha snímcích vidět, že doslova mizí hranice mezi námi. Šumava, jakožto pohoří, se opět stává jednolitým a úžasným přírodním prostředím, které stojí za ochranu i návštěvu,“ připomíná Pavel Hubený.

„Nejdříve děkuji za krásný dárek k narozeninám, za který jsem samozřejmě velmi šťastný. Doufám, že si kniha najde v České republice hodně čtenářů. Koneckonců náš národní park se nejen svojí přírodou podobá Národnímu parku Šumava. Prostě, kdo zažije Národní park Bavorský les, zjistí, že je to stejně krásné území, jako na Šumavě,“ uzavírá ředitel Správy NP Bavorský les Franz Leibl.

Kniha „Národní park Bavorský les. Nový, divoký les.“ je již v prodeji v informačních střediscích a návštěvnických centrech Správy NP Šumava, i na e-shopu Národního parku Šumava https://eshop.npsumava.cz/ a to za cenu 299,- Kč.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 22.08.2020 17:080 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby