Zelená střecha na slovanském paneláku pomůže k lepšímu klimatu

Majitelé bytů ze čtyř paneláků v Plzni v Krejčíkově ulici se dohodli a připravili projekt ozelenění střech svých domů.

weby uniweb

Jako vůbec první plzeňské společenství vlastníků jednotek tak chtějí být nejen příkladem pro ostatní. Od vegetační střechy o ploše více než 600 metrů čtverečních si slibují to, že lépe zadrží a omezí odtok srážkové vody, zlepší mikroklima lokality, sníží prašnost. Obyvatelé také chtějí začít střechu plně využívat k relaxaci a odpočinku. Město Plzeň jim na projekt přispěje částkou 615 tisíc korun.
„Více než polovinu plochy bude tvořit plnohodnotný travní porost, zbytek pak suchomilná vegetace. Část zbývající plochy střechy bude pokryta kačírkem a umožní tak další prorůstání zeleně. Poslední část, zhruba 300 metrů čtverečních, pokryje dlažba na terčích, umožňující pohodlný pobyt obyvatel domu. S přidělením dotace z Fondu životního prostředí města Plzně souhlasili zastupitelé,“ přiblížil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Zelená střecha je podle jeho slov moderním a funkčním způsobem izolace, v Plzni bude vůbec první takto realizovanou střechou na panelové zástavbě.

„Věříme, že se podobný přístup k rekonstrukci střech panelových domů stane standardem. Podle původního projektu z roku 1963 byla naše střecha projektovaná jako pobytová, ale nikdy k tomu účelu nesloužila. Navíc nevhodným zateplením z roku 1999 byl na ni i omezen vstup,“ uvedlo společenství ve své žádosti o dotaci. Při plánování nové rekonstrukce tak vznikl nápad na zelenou střechu.

První etapa projektu odstartovala v červnu 2019. V současné době probíhají demoliční práce, nové zateplení, hydroizolace a další stavební úpravy. Tuto etapu si společenství vlastníků hradí z vlastních prostředků. Ve druhé etapě rekonstrukce, která začne na jaře letošního roku, bude vybudována zelená střecha. Celkové náklady na první i druhou etapu rekonstrukce jsou vyčísleny na zhruba 6, 9 milionu korun. Z dotace bude hrazeno pouze ozelenění střechy.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby