Zvířecí záchranář pitval se školáky v Plzni kapra

Nový výukový program záchranné stanice živočichů v Plzni nazvaný Sladkovodní ryby už zažily děti ve škole Inspíria v Záluží. Teď nově i děti z 22. ZŠ v Plzni.


"Sladkovodním rybám a problematice jejich ochrany jsme opět věnovali celé dvě vyučovací hodiny, přičemž druhá hodina po teoretické přednášce a prezentaci patřila opět pitvě kapra," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.   

Ten rybu i tentokrát koupil jako živou a čerstvě usmrcenou přímo v rybárně. Třeboňský kapr šupináč však neskončil na pánvičce, ale jako studijní materiál celkem 22 žáků IV. D. "Prvotní ošklíbání zejména některých děvčat zhruba po pěti minutách vystřídal nefalšovaný zájem a přirozená potřeba objevovat a bádat. Dokud byl kapr vcelku a sloužil jako praktická učební pomůcka k objasnění pohybu ryb ve vodě, tvaru těla, ochranného zbarvení atd., bylo vše ještě snadné," popisuje Makoň. V momentě, kdy však odkryl dýchací ústrojí ryb a nůžkami odstřihl skřele, už měl problém se ke kaprovi vůbec dostat. "Šupiny, vnitřní orgány, plynový měchýř, jikry, oko, oční čočka, to vše putovalo na skleněných petriho miskách z ruky do ruky a byl jsem rád, že se mi rozebraný kapr na konci hodiny vůbec vrátil," popisuje.

Podle Karla Makoně je vidět, že jednoduchá praktická výchova ve školách jednoznačně chybí." Ano, zcela určitě si dnes můžeme pustit na špičkové technice špičkově a odborně provedený dokument téměř o čemkoliv, ale když si na to navíc můžete sáhnout, cítit to na vlastní kůži se vším všudy a všemi smysly, je to prostě jiné," míní Makoň.

Na závěr pak nutno už jen říci, že děti byly na výukový program předem připravené, věděly, co se bude odehrávat, a tak i jejich znalosti úplně stejně jako v ZŠ Inspíria byly velice slušné. 

foto: desop/taťána typltová
 

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČEZ - Čistá energie zítřka

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Scala - Akční modely Fresh