Zvířecí záchranáři sčítali na Berounce vodní ptáky, počty klesají

Jako každý rok vyrazila tuto sobotu (16. 1. 2021) skupina dobrovolníků z DES OP - Záchranné stanice živočichů Plzeň sčítat vodní ptáky.

SEO UNIWEB

Celkem čtyři posádky kánoí opět pokryly 56 říčních kilometrů řeky Berounky od soutoku řeky Radbuzy a Mže v Plzni ve Štruncových sadech až po silniční most a jez ve Zvíkovci.  

"Metodu přesunu jednotlivých lodí a lidí máme za ta léta poměrně propracovanou, a tak zatímco jedni nasedají do lodí už v devět hodin, jiní až o dvě hodiny později a několik desítek kilometrů níže po proudu. Následně zase všichni postupně doplují do cíle a vzájemně se stáhnou zpět na Záchrannou stanici živočichů Plzeň," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.  
 
Letos po několika blátivých letech počasí konečně přálo a pěkně mrzlo. "Pravda, sedět dvě hodiny v kánoi a urazit cca 15 km po studené řece je poněkud náročná disciplína, ale zase na druhou stranu tím, že jsou zamrzlé okolní rybníky, tak většina vodních ptáků by měla být právě na řekách," pokračuje.  
 
I přesto, že Plzeňáci sčítali na poměrně velkém říčním úseku, tak finální součty vodních ptáků na řeku Berounku žádná sláva. "Celkově je vidět, že v průběhu posledních deseti, patnácti let populace jednotlivých druhů ptactva citelně kolísají a bohužel i klesají. Navíc řeka Berounka je historicky významným zimovištěm vodního ptactva a v době její slávy, třeskutých mrazů a tuhých zim jsme jednotlivé druhy počítali na stovky, dnes když jsme u některých druhů na desítkách, tak je to zázrak," vypočítává Makoň.  

Mezi ty nejzajímavější jednoznačně pak patří orli mořští, morčáci velcí, hohol severní atd. Samozřejmě nechybí ani hejnka labutí velkých, kormoránů velkých a nejpočetnějšího druhu kachny divoké.

Tato akce má svůj význam i v rámci školení a bojové připravenosti mužstva, jelikož jak se říká: „ Těžko na cvičišti, lehko na bojišti,“ navíc práce s kánoí i za extrémního počasí plus dokonalá znalost řeky Berounky od Plzně až do Zvíkovce má pro další činnost zvířecích záchranářů svůj nezastupitelný význam.
 
Karel Makoň děkuje všem, kdo se letos sčítání zúčastnili a pomohli. Děkuje i firmě H2O Sport Sikyta, která skupinu jako každý rok na sčítání vodních ptáků patřičně vybavila a půjčila jak lodě, tak vlek na jejich přepravu, vesty a pádla.  

foto: desop/radek zeman
 

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
gif auto cb 2021

Hlavní zprávy

 

auto cb gif 2021
seo uniweb