Klášter Plasy má nové webové stránky

Spuštění nového informačního webu kláštera Plasy www.klaster-plasy.cz předcházela dlouhá výměna názorů mezi trojlístkem podílejícím se na jeho vzniku. Dobré vztahy nakonec nebyly narušeny a kvalitě stránek to jistě prospělo. Nezačínalo se na zeleném drnu: „Asi měsíc jsme monitorovali webové stránky ...

Cílená propagace v Plzni

Spuštění nového informačního webu kláštera Plasy www.klaster-plasy.cz předcházela dlouhá výměna názorů mezi trojlístkem podílejícím se na jeho vzniku. Dobré vztahy nakonec nebyly narušeny a kvalitě stránek to jistě prospělo. Nezačínalo se na zeleném drnu: „Asi měsíc jsme monitorovali webové stránky nejrůznějších památek u nás i v zahraničí, abychom se poučili z chyb a inspirovali dobrými nápady.“ svěřuje se Pavel Duchoň, kastelán památkového objektu. Výsledek rozhodně stojí za to. Návštěvník webu nalezne přehledné řazení všech důležitých prvků, poskytujících informace o kontaktech, otvírací době kláštera, mapku či sekci s fotogalerií. Působivé je rovněž grafické řešení stránek, na něž tvůrci, zejména webmaster Ondřej Šubrt, kladli mimořádný důraz.

Milovníky historie jistě potěší bonus v podobě poměrně obsáhlá sekce popisující dějiny památky. Informace o dění v klášteře zároveň v budoucnu vytvoří archiv, dokumentující aktuální historii významné památky. „Tím se od ostatních památek částečně lišíme.“ říká Duchoň. „Vždyť dějiny nejsou uzavřeny k určitému datu v učebnici, ale jde o živou záležitost,“ dodává zástupkyně kastelána Radka Lomičková, která každý měsíc shrnuje nové poznatky z událostí v klášteře a stává se de facto kronikářkou, pokračující v odkazu mnoha mnichů před ní.

Informační systém považují zaměstnanci kláštera za významný předpoklad spokojenosti návštěvníků. „Vytvoření webových stránek zapadlo do naší loňsko-letošní ročně přelomové koncepce v informovanosti o objektu,“ uvádí Duchoň a vzápětí vše vysvětlí: „V rámci systému jsme osadili také dvě velké hnědé cedule k silnici I/27, které informují o tom, že klášter je památkou přístupnou veřejnosti. To doplňují i zcela nové letáky s informacemi o památkovém o našem památkovém objektu, atd..“

Podrobnosti o řešení webu:

- Zajímavostí je použití plzeňského dialektu v názvech některých ovládacích tlačítek či popisek (např. Japa k nám nad orientační mapkou), což pomáhá odlehčit celkový ráz webu.

- Hlavní stránky jsou děleny vždy na dva sloupce, kdy levý poskytuje základní informace o objektu a pravý zas informace doplňující či zpřesňující.

- Záhlaví zdobí symbol kláštera - had na antonínském kříži – tak, jak jej návštěvníci mohou spatřit na střeše lucerny kapitulní síně kláštera.

- Cihlová barva tohoto motivu odkazuje na barvu střech klášterních budov, které jsou vlastně tím prvním, co spatří návštěvníci sjíždějící dolů do údolí Střely ke klášteru.

- Na webu se střídají čtyři hlavní obrázky, tvořící podklad stránky. Jde o Santiniho točité schodiště, jeden z Plaských unikátů, dále vstupní průčelí konventní budovy, otevřené okno do rajského dvora, které jakoby "zpřístuňuje" vnitřní prostory areálu i láká dovnitř a konečně portrét kancléře Metternicha, jednoho z nejvýznamnějších majitelů objektu v novější historii.

Klášter Plasy je Národní kulturní památkou, spravovanou Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Plzni - www.npu.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 06.03.2008 14:31



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka