Bavorsko-česká hospodářská spolupráce by mohla posílit

První náznaky novodobé bavorsko-české spolupráce se objevily už před 20 lety, nyní se ale podstatně zintenzivňují. Servisním centrem pro východobavorské a západočeské podnikatele je regionální kancelář v Plzni, kterou zde otevřela východobavorská Obchodní a průmyslová komora Řezno. Řezno/Pl...

Cílená propagace v Plzni

První náznaky novodobé bavorsko-české spolupráce se objevily už před 20 lety, nyní se ale podstatně zintenzivňují. Servisním centrem pro východobavorské a západočeské podnikatele je regionální kancelář v Plzni, kterou zde otevřela východobavorská Obchodní a průmyslová komora Řezno.

Řezno/Plzeň (ce-press) – Kolem 5000 německých podnikatelů působí v současné době aktivně v Čechách, mnoho z nich v průmyslovém regionu Plzeňsko. Někteří na český trh vstoupili krátce po roce 1989, kdy se objevily první náznaky novodobé vzájemné bavorsko-české spolupráce. Nyní se o prosperitu východobavorko-západočeského svazku stará projektová kancelář, kterou před třemi lety v Plzni otevřela německá strana. Od příštího roku by měla být nadále vedena jako společná regionální kancelář Obchodní a průmyslové komory Řezno a Česko-německé Obchodní a průmyslové komory Praha. Na rok 2012 už naplánovala několik akcí, patřit mezi ně bude například česko-německá konference na téma spolupráce mezi hospodářstvím a vědou. Právě tato kancelář se má stát servistním centrem pro východobavorské a západočeské podnikatele.

Počátky novodobé bavorsko-české spolupráce se pojí k roku 1990, kdy delegace východobavorských podnikatelů v tehdejším Československu uspořádala Bavorsko-české hospodářské dny, a to mimo dosah jakéhokoliv oficiálního protokolu. Klaus Hofbauer, který později jedenáct let zastupoval východobavorskou vlast v německém parlamentu, si na dobu zrodu přeshraniční spolupráce vzpomíná velmi živě. Dnes tento čtyřiašedesátiletý pamětník působí jako hospodářský referent příhraničního zemského kraje Cham. Podle svých slov nikdy nezapomene na noc, kdy se v železné oponě začaly tvořit první znatelné trhliny. Byl na německé ambasádě v Praze, když tehdejší ministr zahraničních věcí Hans-Dietrich Genscher oznámil tisícům obyvatel NDR zprávu o možnosti vycestovat do Spolkové republiky Německo.

Bouřlivé oslavy roku 1989 strhly i Klause Hofbauera. Zcela mimo oficiální protokol zorganizoval v Plzni první Bavorsko-české hospodářské dny, vyjednat vše musel s celníky a místními úřady. Omezení nedůvěřivých českých úřadů byla přísná: žádná reklama, žádný prodej. Zastoupení 60 podnikatelů z kapitalistického zahraničí v Česku mělo způsobit co nejméně rozruchu. Sám Hofbauer očekával návštěvnost kolem 3000 lidí, na veletrh ale proudily masy lidí. V průběhu každného víkendu roku 1990 přišlo na 120.000 návštěvníků. Poplatek byl symbolický - deset korun. První významné kontakty tak byly navázány, mnohé následně přetrvaly přelomové roky v Československu a fungují dodnes. „Mnoho podnikatelů, kteří dnes v západních Čechách úspěšně působí, mi sděluje, že to byla naše iniciativa v Plzni, která položila pevné základy,“ říká Hofbauer.

Dnes v Čechách aktivně působí kolem 5000 německých podnikatelů, mnoho z nich v průmyslové oblasti na Plzeňsku. Hlavní metropole regionu - Plzeň, je díky novému dálničnímu propojení vzdálena od bavorských hranic necelou hodinu jízdy autem. Oblast se tak stala prostorem, v němž se realizují nejrůznější kooperační projekty. O prosperující východobavorsko-západočeský svazek se stará východobavorská Obchodní a průmyslová komora Řezno, jež rozvíjí i jeho spolupráci. V Plzni otevřela v roce 2008 svou projektovou kancelář, ta bude od ledna vedena jako společná regionální kancelář Obchodní a průmyslové komory Řezno a Česko-německé Obchodní a průmyslové komory Praha.

V anketě se nedávno komora ptala podnikatelů, na co by se měla kancelář do budoucna zaměřit. Podniky by si přály širší propojení svých sítí, aktivní činnost v oblasti dalšího vzdělávání a marketingu odborných pracovních sil, akce s výměnou a rozšířením informačního portfolia, silnější podporu kooperací (vždy 18 %). Následovala poptávka po poradenství v lokálně aktuálních tématech a zdejším marketingu. I dotazovaní hlavní aktéři názorové politiky vidí spektrum působnosti podobně: první příčky rovněž obsazují další vzdělávání a marketing odborných pracovních sil, podpora kooperací a akcí ohledně rozšiřování informačního portfolia, stejně jako vytváření a propojování sítí. „Těmto očekáváním se pokusíme vyhovět,“ slibuje Karla Zajíčková, která regionální kancelář povede. Podpora kooperací, spolupráce na poli vzdělávání, technologického transferu, lokálního marketingu a marketingu odborných pracovních sil – to jsou ústřední oblasti zaměření regionální kanceláře. Ta prý sebe sama vidí hlavně jako servisní centrum pro východobavorské a západočeské podnikatele.

Kancelář už také plánuje první konkrétní akce na rok 2012. Patřit mezi ně bude konference na téma spolupráce mezi hospodářstvím a vědou, která se uskuteční v lednu. Hlavními tématy budou mechatronika, nové materiály a průmyslový design. Kancelář se má rovněž podílet na veletrhu vzdělávání, který se bude v Plzni konat na konci ledna. Přípravuje se i prezentace u Česko-německé obchodní a průmyslové komory v Praze (únor 2012) a nový projekt EU se Západočeskou univerzitou v Plzni na téma Excelentní region a Marketing odborných pracovních sil. Karla Zajíčková je přesvědčena, že po dvaceti letech, jež uběhly od prvních Bavorsko-českých hospodářských dnů v Plzni chytá bavorsko-česká spolupráce druhý dech a aktivně se připravuje na podporu úspěšné přeshraniční budoucnosti.

Foto: ce-press


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 29.11.2011 13:20




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka