Do speciální školy přišlo osm prvňáků

Osm prvňáčků se sluchovým handicapem dnes přišlo do své nové třídy ve Speciální škole pro sluchově postižené v Plzni. Jde o jedinou krajskou školu podobného typu s internátem, kam se sjíždějí i děti z Karlovarského kraje a Ústeckého kraje.

Jarní servisní akce AUTO CB

Osm prvňáčků se sluchovým handicapem dnes přišlo do své nové třídy ve Speciální škole pro sluchově postižené v Plzni. Jde o jedinou krajskou školu podobného typu s internátem, kam se sjíždějí i děti z Karlovarského kraje a Ústeckého kraje. Při příchodu učitelky s ředitelem a plzeňským primátorem všichni žáci zamávali.

"Loni jsme měli šest prvňáčků," řekla učitelka Dita Kličková. Podle ní budou z letošních prvňáčků dvě děti na internátě, dvě jsou dojíždějící a zbytek z Plzně a okolí. "Ve třídách jsou jak neslyšící, tak nedoslýchavé děti," dodal ředitel. Podle něj počet nových žáků s handicapem klesá, úměrně tomu, jak se zmenšují počty narozených dětí v ČR.

"Do první třídy jsem se moc těšil a byl jsem hrozně nadšený. V páté třídě už mě to ve škole moc nebavilo a v deváté už jsem se těšil až skončím," řekl dětem primátor Miroslav Kalous. Zároveň je pozval na rozsvěcování vánočního stromu v prosinci na náměstí, kde už byli loni jejich spolužáci.

Děti se učí "systémem totální komunikace". Učebnice mají zfilmované na videokazetách, kde je hraný děj, tlumočník i text. Na děti je podle pedagogů nutné působit z různých sfér, tempo práce je pomalejší než v jiných školách.

Škola má nyní 121 dětí, kapacitu má o 14 žáků vyšší. V jedné třídě jich je nejvíce deset. Sluchově postižení žáci se běžně zapojují do všech soutěží základní škol v Plzni, od tělesných přes vědomostní po dopravní. Podle ředitele je pro ně konfrontace velmi důležitá, aby viděly, co umí. Z celkového počtu žáků jich 31 pobývá na internátech.

Plzeňská škola má dostatek speciálních pedagogů, ale scházejí jí muži. Ze šestadvacetiletého sboru je tam jenom jediný na fyziku, matematiku a informatiku. Podobné zařízení je v Praze, Liberci a Hradci Králové.

Na škole je také speciální mateřská škola, kde jsou dvě třídy s celkem 13 dětmi, což je o tři méně než plná kapacita. Podle Pousky jich mělo být víc, ale někteří rodiče nakonec zařadili nedoslýchavé děti do běžných školek.

Nabídka navazující středních škol pro sluchově postižené se rozšiřuje. Podle ředitele ale mají děti problémy po jejich absolutoriu. "Vinou nesmyslných vyhlášek musejí hlavně neslyšící děti pracovat pod dozorem, což je pro podnikatele nákladnější a brání se tomu," dodal Pouska.

Primátor řekl, že více než 40 procent lidí, kteří dnes jezdí městskou hromadnou dopravou v Plzni, jsou lidé s handicapem. "Proto je podpora MHD tak důležitá, neboť tito lidé na individuální dopravu nemají," dodal.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 04.09.2006 19:37



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka