Hitem běžkařské sezóny byla Šumavská magistrála

Šumavu čeká poslední lyžařský víkend. Běžkařská sezóna letos byla extrémně dlouhá, ale na Šumavu dorazilo podobné množství turistů jako v předchozím roce. Pracovníci informačního střediska Správy NP a CHKO Šumava zaznamenali rekord v návštěvnosti. Vedle Šumavské magistrály si lyžaři oblíbili i místn...

Jarní servisní akce AUTO CB

Šumavu čeká poslední lyžařský víkend. Běžkařská sezóna letos byla extrémně dlouhá, ale na Šumavu dorazilo podobné množství turistů jako v předchozím roce. Pracovníci informačního střediska Správy NP a CHKO Šumava zaznamenali rekord v návštěvnosti. Vedle Šumavské magistrály si lyžaři oblíbili i místní okruhy.
Jako výtečnou, dlouhou a atypickou hodnotí letošní běžkařskou sezónu na Šumavě ti, kteří se během zimy starají o lyžařské stopy na Šumavě - šumavské obce, Regionální a rozvojová agentura Šumava a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. I když měla zima pomalý rozjezd a kvůli oblevě na přelomu roku se Šumava téměř vylidnila, tak se s přibývajícím sněhem dostavil i velký nápor lyžařů.

„Úspěšnost zimy lze odvodit od množství spotřebovaných prostředků. Letošní zima byla srovnatelná s minulou zimou 2011/2012, která byla ve srovnání s ostatními výjimečná. Na druhou stranu v zimě 2010/2011 se spotřebovala jen polovina prostředků, které byly k dispozici letos,“ srovnává Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Hlavní novinkou letošní sezóny byla Šumavská magistrála, což je 140 kilometrů dlouhá páteřní trasa, která vede napříč celým Národním parkem Šumava ze Železné Rudy až na Lipno a cestou spojuje všechny místní lyžařské okruhy.

Na její údržbu byly letošní zimu vyčerpány tři čtvrtiny plánovaných prostředků. Ty věnoval před sezónou generální partner Bílé stopy, kterým je České spořitelna. Díky tomuto daru se na Šumavě nemuselo přistoupit k vybírání poplatků na jinak finančně velmi náročnou údržbu.

„Z důvodu nedostatku sněhu se magistrála začala udržovat až po desátém lednu. Potom se dvakrát týdně udržovala až do 15. března,“ vysvětluje Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má bílou stopu také na starosti. Výjimkou je trasa z Modravy na Březník a také trasa mezi Kvildou a Horskou Kvildou, kterou naposledy projede rolba před tímto víkendem. Tyto tratě patřily během letošní zimy k nejoblíbenějším. Ta z Modravy i kvůli tomu, že Správa NP a CHKO Šumava nechala zrekonstruovat restauraci na Březníku a její provoz svěřila obci Modrava. „Je to skutečně poslední lyžařský víkend na Šumavě. Všichni už si spíše přejí jaro a přesednout na kola,“ říká Vladimír Silovský, z Regionální rozvojové agentury Šumava.

Stejně jako jiné roky se vyskytly i problémy v podobě neukázněných návštěvníků, ty museli řešit pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. „Nejčastěji se objevilo nerespektování pravidel chování v lyžařských stopách. Lyžaři také odstavovali vozidla mimo vyhrazená místa. Návštěvníci si navíc

pořád komplikují život tím, že na náhle se měnící počasí na horách nejsou vhodně oblečeni,“ uvádí Tomáš Fait.

Pracovníci Informační a strážní služby strávili celou zimu přímo v terénu a poskytovali návštěvníkům i turistům základní informační servis, průběžně dle možností odstraňovali závady a překážky na lyžařských trasách.

Zajímavostí a trendem letošní lyžařské sezóny se stala velká obliba malých - místních zhruba dvaceti kilometrových okruhů, které si výbornou kvalitou tratí během celé sezóny získaly stálou klientelu. „Jedná se hlavně o běžecké okruhy na Kubově Huti nebo v Hartmanicích,“ uvádí Vladimír Silovský. Pro příští sezónu se připravuje nový okruh na Javorníku.

„Tento trend vítáme. My jsme rádi, že se návštěvníci Šumavy nesoustředí jen do centrálních částí, ale také do těch okrajových a v minulosti méně navštěvovaných oblastí,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Spokojený s letošní sezónou je i Václav Vostradovský, starosta Kvildy, která je jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek. „Největší nápor lyžařů této zimy jsme zaznamenali během února v době jarních prázdnin,“ uvádí Václav Vostradovský. Nově zrekonstruované Informační středisko Správy NP a CHKO na Kvildě, které je nejnavštěvovanějším střediskem ze všech národních parků v republice, zaznamenalo během letošní zimy rekord v počtu turistů, kteří sem zavítali.

„Během letošní sezóny naše informační středisko navštívilo 24 675 lidí, což je nejvíc od jeho otevření v roce 1998,“ uvádí Dana Zývalová, vedoucí informačního střediska na Kvildě. Webový server www.bilastopa.cz nabízí během celé lyžařské sezóny aktuální informace o stavu tratí na území celé Šumavy. Lyžaři tu mohou diskutovat o tom, co se jim na šumavských tratích nelíbí, co by bylo třeba zlepšit. Během sezóny se zde objevilo téměř tisíc diskusních příspěvků.

Čtenáři – lyžaři nejvíce kritizovali přítomnost psů na trati a také když najetou stopu určenou pro lyžování klasickou technikou, někteří lyžaři zničili bruslením.

„Pro příští sezónu bychom chtěli na Šumavě i tratě, které budou určeny výhradně pro bruslení. Doufáme, že tyto tratě budou lyžaři respektovat a nebudou ničit najeté stopy určené pro klasické lyžování,“ uvádí Vladimír Silovský.

„Psi by měli chodit pouze do stop, které se neupravují. Tím by byly škody menší. Jinak proti pejskařům zasahovat nemůžeme,“ dodává Silovský.

Také pracovníci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava řešili desítky případů neukázněných pejskařů. „Nemůžeme udělit pokutu. Vše můžeme řešit jen domluvou,“ uvádí Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby NP a CHKO Šumava.

Od letošního roku mohli lyžaři na kvalitu tratí přispívat i formou dárcovské DMS. Jejím zasláním adresát podpořil úpravu stop částkou 30 korun. Tato nabídka se ale zatím příliš neosvědčila a lyžaři takto přispěli jen sumou okolo deseti tisíc korun.

„Pro příští sezónu musíme zlepšit informovanost lyžařů. Je možné, že lyžaři o této možnosti příspěvku nevěděli. Je třeba, aby se o této formě podpory dozvěděli od svých ubytovatelů a také v prostředcích hromadné dopravy,“ vysvětluje Vladimír Silovský.

Na úpravu lyžařských stop mohli lyžaři přispívat také koupí skleněného suvenýru ve tvaru valounu. „Na informační střediska po celé Šumavě jsme rozvezli všech 1200 skleněných valounů,“ uvádí Vladimír Silovský. Jeden valoun stál lyžaře100 korun.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.04.2013 10:11



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka