Horažďovice v sobotu otevírají první vodní galerii v ČR

První vodní galerie v ČR oživí netradičním způsobem veřejný prostor v Horažďovicích. Aktivním zapojením místních obyvatel vzniklo dvacet pět originálních děl, která budou nainstalována na břeh řeky Otavy či přímo do ní.


Slavnostní otevření galerie zahrnující společný sjezd řeky, komentovanou prohlídku a večerní koncert proběhne v sobotu 28. května v Horažďovicích.

V den slavnostního otevření galerie je sraz v 15:00 na konci parku Ostrov u „Chaty děsu“, kde budou připravené lodě. Vernisáží bude společný sjezd řeky – průjezd vodní galerií. „K vidění budou nejen díla samotných občanů, ale i mechové grafitti (Moss Art) či vertikální zahrada, na jejichž tvorbě se podíleli přizvaní profesionálové. Během sjezdu účastníky čeká nejen komentovaná prohlídka ale i vodní bar,“ upřesňuje jedna z organizátorek Markéta Mrázová. Po vodáckém zážitku čeká návštěvníky v městském parku u železničního mostu (u Jitexu) promítání na vodní hladinu, fire show a další doprovodný program. Součástí akce bude i koncert kapel Please the Trees, Wessele, Taras Bullba a Ministark.

Galerii si samozřejmě mohou lidé přijít prohlédnout i v následujícím období. „Věříme, že se vodní galerie stane zajímavým prostorem jak pro místní obyvatele, tak pro stovky vodáků projíždějících naším městečkem v letním období. Nainstalovaná díla vytvořená pouze z přírodních materiálů budou viditelná z pěších, cyklistických i vodácky sjízdných tras,“ dodává Markéta Mrázová.

Vytvoření a otevření první vodní galerie v České republice je výstupem půl ročního projektu Překvapení na Otavě, jímž chtějí organizátorky kreativním způsobem poukázat na krásu města, na nevyužívaná místa veřejného prostoru a možnosti aktivního trávení volného času. Organizátorky pamatovaly na zapojení místní veřejnosti a podporu společenského života. „Uspořádaly jsme tak šest komunitních setkání, která měla podobu přednášek, workshopů a kulturních akcí. Na přednáškách jsme představily mimo jiné témata aktivního občanství, landartu, ekologie, ekologie mysli. Během workshopů jsme pak společně tvořili díla, která se stala součástí vodní galerie,“ vysvětluje další z organizátorek Mirka Nováčková.

"Překvapení na Otavě, který je jedním z projektů mladých lidí v našem grantovém programu Vpohybu, má skvělý koncept - angažuje místní komunitu, obohacuje region nejen o nápady a znalosti studentů, ale navíc přináší místním i turistům něco nového" říká Jana Neupauerová z Nadace Vodafone.

Projekt byl zrealizován díky Nadaci Vodafone, programu SmartUP od Nadace O2 a programu Zelené Oázy Nadace Partnerství a společnosti Mol, místním firmám Hapon, Kovaltos a RosaComputers, dále díky dobrovolnické práci realizátorů a zapojení profesionálů.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka