I v Plzni v neděli poobědvají místní rodiny s cizinci

Poslední listopadová neděle bude v Česku a také v Plzni ve znamení multikulturních obědů. Občanské sdružení Slovo 21 totiž již osmým rokem organizuje setkání padesáti českých rodin a stejného počtu rodin cizinců, které spolu v jeden čas na různých místech poobědvají u jednoho stolu. Od roku 2004 se ...

Cílená propagace v Plzni

Poslední listopadová neděle bude v Česku a také v Plzni ve znamení multikulturních obědů. Občanské sdružení Slovo 21 totiž již osmým rokem organizuje setkání padesáti českých rodin a stejného počtu rodin cizinců, které spolu v jeden čas na různých místech poobědvají u jednoho stolu. Od roku 2004 se do projektu Rodina Odvedle, jehož vyvrcholením je právě nedělní oběd na konci listopadu, zapojilo celkem 884 rodin. Občanské sdružení Slovo 21 připravuje v těchto chvílích mutaci českých „Rodinek“ také v šesti zemích Evropské unie.
Letošní setkání se uskuteční 27. 11. 2011 ve 13 hodin ve všech krajích České republiky, stejně jako tomu tak bylo v předchozích letech. Během návštěvy je kromě hlavních aktérů, tedy členů obou rodin, přítomen také asistent. Ten obě rodiny před setkáním zkontaktuje a podá informace o druhé rodině i o průběhu setkání.
"Letos byly pro Plzeňský kraj uvolněny finance na tři setkání, tedy pro šest rodin, což je oproti minulému roku, kdy to bylo setkání pouze jedno, veliký pokrok. Počtem rodin se tak vyrovnáme i větším krajům, než je náš. Setkání se pravděpodobně uskuteční v Plzni," přibližuje koordinátor pro Plzeňský kraj David Žákovec s tím, že v krajském městě je největší koncentrace cizinců a nejsnáze se kontaktují.
Loni se podle Žákovce projektu účastnil PhDr. et Mgr. Igor Bibko s rodinou, jakožto hostitel a pan Mgr. Oleg Machněv s dcerou za cizince. "Podařilo se dát takto dohromady dva duchovní, takže rozhodně bylo o čem debatovat až do večera. Takto se snažíme dávat rodiny s podobnými zájmy dohromady, jelikož to usnadňuje vzájemnou komunikaci a tím i integraci. V drtivé většině případů pak spolu rodiny zůstávají v kontaktu."
Většina rodin se do projektu přihlašuje sama, zpravidla prostřednictvím on-line přihlášky umístěné na webových stránkách sdružení Slovo 21. Následně jsou vybírány podle kritérií, které mají zajistit co nejvíce společných znaků jednotlivých členů rodin. Jde například o věk, profesi, zaměstnání, počet a věk dětí a samozřejmě místo bydliště. „Zkrátka, aby obě rodiny nalezly během oběda co nejvíce společných témat k rozhovoru. Nedělní oběd v rámci projektu Rodina Odvedle 2011 totiž nemá být prvním a zároveň posledním setkáním obou rodin. Máme informace, že se některé rodiny, které se do projektu v minulých letech zapojily, stýkají dodnes,“ vysvětluje koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.
Každá rodina se do projektu může zapojit pouze jednou. Zastoupení států, které se do „Rodinek“ během předchozích sedmi let zapojily, je různorodé. „Každoročně zapojujeme rodiny pocházející z Vietnamu, Mongolska, států z bývalého Sovětského svazu. Zapojili se ale také Afghánci, Maročané, Angolané a Egypťané, kteří našli v České republice svůj nový domov,“ říká koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského integračního fondu, hl.m.Praha a Zlínského kraje. Realizátorem projektu je občanské sdružení SLOVO 21 (www.slovo21.cz), které bylo založeno v roce 1999 v Praze.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 21.11.2011 17:08



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka