KONCERT BAROKNÍ HUDBY

5.6. 2012 – úterý kostel sv. Jana Nepomuckého – Chodské nám., Plzeň Antonio Vivaldi: Gloria D dur RV 589 Johann Sebastian Bach: Nimm, was dein ist, und gehe hin, kantáta BWV 144 Georg Friedrich Händel: Sonáta pro dva hoboje a continuo op. 2 č. 5 g moll Alena Hellerová –...

Cílená propagace v Plzni

5.6. 2012 – úterý kostel sv. Jana Nepomuckého – Chodské nám., Plzeň

Antonio Vivaldi: Gloria D dur RV 589
Johann Sebastian Bach: Nimm, was dein ist, und gehe hin, kantáta BWV 144
Georg Friedrich Händel: Sonáta pro dva hoboje a continuo op. 2 č. 5 g moll

Alena Hellerová – soprán
Marta Fadljevičová – alt


Pražský barokní soubor

ČESKÁ PÍSEŇ, smíšený pěvecký sbor
dirigent: Vojtěch Jouza

ČESKÁ PÍSEŇ PLZEŇ, smíšený pěvecký sbor založený v roce 1954 hudebním skladatelem Zdeňkem Lukášem, je v současné době reprezentován 35 členy. Za více než padesát pět let svého trvání si sbor získal své pevné místo v kraji i celé České republice. Svým bohatým repertoárem obsáhl všechna hudební období od renesance po současnou hudbu, včetně českého folklóru.

V čele sboru je od ledna 2009 p.Vojtěch Jouza, hobojista České filharmonie.

Během tak dlouhé doby existence sbor uspořádal stovky koncertů v Plzni, v České republice i za jejími hranicemi. Přivezl mnoho významných ocenění z nejrůznějších festivalů, soutěží a přehlídek ( Budapešť 1965, Wales 1965, NSR 1966, NDR 1969, Haag – absolutní prvenství, Barcelona 1972, Francie 1979, Pražské jaro 1986, Polsko 1987, Rakousko 1991, Švýcarsko a Holandsko 1992, Itálie, Yersey, Bretaň 1999, Regensburg 2000 a 2001, maďarská Šoproň 2003, Musica Sacra Bratislava 2006, Festa Choralis Bratislava 2008, Rimini 2010.

V roce 2011 uspořádal sbor koncertní zájezd do Francie (Mühlhouse) a s velkým úspěchem zazpíval při mši v katedrále ve Strassbourgu.


Pražský barokní soubor byl založen z podnětu hobojisty Vojtěcha Jouzy v roce 1982. Specializací souboru je hudba barokního období prováděná v různých nástrojových sestavách. Členové souboru hrají sice na moderní nástroje, ale snaží se o stylové provádění barokní hudby na základě dobové interpretační praxe. Soubor tvoří hudebníci z České filharmonie a jiných významných souborů, častými hosty na koncertech jsou zpěváci, se kterými Pražský barokní soubor uvádí duchovní a světské kantáty Johanna Sebastiana Bacha a dalších autorů. V roce 1993 natočili členové souboru – hobojisté Jana Brožková a Vojtěch Jouza, fagotista Jaroslav Kubita, kontrabasista Václav Hoskovec a cembalista František Xaver Thuri – komplet sonát českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S jeho díly také Pražský barokní soubor účinkoval na festivalu Starý zákon v umění a v cyklu koncertů Hommage a Zelenka pořádaných Českým rozhlasem k 250. výročí Zelenkova úmrtí.


Vojtěch Jouza (nar. 30. 8. 1966) studoval hru na hoboj na pražské konzervatoři ve třídě prof. F. X. Thuriho a na AMU ve třídě prof. J. Mihuleho. V roce 1988 byl členem Mezinárodního mládežnického orchestru Gustava Mahlera, kde pracoval pod vedením Claudia Abbada, Manfreda Honecka, Jamesa Judda a Václava Neumanna. V letech 1989 - 1991 byl členem Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK jako sólohráč na anglický roh a od roku 1992 je hobojistou České filharmonie.
V roce 1982 založil Pražský barokní soubor, kde působí jako hobojista, umělecký vedoucí a příležitostně také jako dirigent. Takto například provedl s Pražským barokním souborem Lamentace proroka Jeremiáše Jana Dismase Zelenky na festivalu Starý zákon v umění v roce 1995. Jako dirigent také nastudoval řadu děl J. S. Bacha a A. Vivaldiho a diriguje Pražský barokní soubor na jeho pravidelných zájezdech do Japonska. V roce 2007 provedl Vojtěch Jouza společně s Pražským barokním souborem a Pražským komorním sborem vlastní rekonstrukci Bachových Markových pašijí v cyklu České filharmonie. V loňském roce v cyklu FOK Stará hudba provedl s těmito ansámbly Bachovo Velikonoční oratorium a v letošním roce na závěrečném koncertu Velikonočního festivalu Missu Dei Patris Jana Dismase Zelenky.
V roce 1995 založil V. Jouza komorní sbor EN ARCHÉ, kde působí jako sbormistr a dirigent. Od roku 2009 převzal Vojtěch Jouza vedení plzeňského pěveckého sboru Česká píseň a ukončil studium dirigování na AMU Praha.

Jako dirigent spolupracoval V. Jouza také s Komorním orchestrem Českých filharmoniků, s Pražským komorním sborem, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Komorní filharmonií Pardubice, Plzeňskou filharmonií a Pražskou komorní filharmonií. S Komorním orchestrem Berg se podílel na nastudování oper Bohuslava Martinů Veselohra na mostě a Ženitba.

Alena Hellerová
Svá hudební studia započala na konzervatoři v Teplicích u prof. Ludmily Abrahámové, dále pokračovala na Pražské konzervatoři u prof. Antonie Denygrové. Od roku 2004 je studentkou Akademie múzických umění v Praze ve třídě Doc. Magdalény Hajóssyové. V roce 2006 získala 2. cenu na Duškově soutěži v Praze, 4. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži Mikuláše Schneidera Trnavského v Trnavě a čestné uznání v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V témže roce se účastnila mistrovských kurzů Praha-Vídeň-Budapešť v Rakousku u prof. Magdy Nádor a v roce 2007 u prof. Soni Ghazarian. V roce 2007 spolupracovala s dirigentem Tomášem Netopilem na provedení árií a duetů z oper W.A.Mozarta. Pravidelně spolupracuje s komorním orchestrem Berg, se kterým interpretuje premiéry soudobých skladatelů a významná díla 20.století . Intenzivně se zabývá i interpretací hudby renesance a raného baroka. Od roku 2004 působí ve vokálním souboru Octopus Pragensis, s nímž se účastnila řady koncertů na prestižních festivalech u nás i v zahraničí. V loňském roce získala ocenění za nejlepší interpretaci písně Mikuláše Schneidera Trnavského ve stejnojmenné soutěži. Se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK pod vedením Ondřeje Kukala vystoupila v roli Panny v obnovené premiéře Svatebních košil Vítězslava Nováka. V loňském roce vystoupila v rámci festivalu Pražské jaro (dirigent Marek Vorlíček) jako sólistka v kantátách Bohuslava Martinů, které byly také nahrány pro Český rozhlas. Spolupracovala také na projektu výběru z Mesiáše G. F. Händela s Pardubickou komorní filharmonií pod vedením dirigenta Marka Štryncla. V loňském roce spolupracovala se Zlínskou filharmonií na provedení 4. symfonie G. Mahlera a na Stabat Mater A. Dvořáka (dirigent Stanislav Vavřínek). S Olomouckou filharmonií natočila nahrávky soudobých skladatelů pro nahrávací společnost Parma Records. Pravidelně vystupuje na písňových večerech s klavíristou J.Šarounem.

MARTA FADLJEVICOVA – soprán

Sopranistka Marta Fadljevičová se od dětství věnovala hře na klavír, zpívala v Kühnově dětském sboru a ve 12 letech začala studovat sólový zpěv na ZUŠ. V roce 1997 absolvovala Pražskou konzervatoř u prof. Antonie Denygrové, dále se zdokonalovala na bratislavské VŠMU pod vedením prof. Vlasty Hudecové. Od roku 1994 se zaměřuje převážně na renesanční a barokní hudbu a spolupracuje s ansámbly, které se specializují na autentickou interpretaci staré hudby. V roce 2000 absolvovala koncertní turné ve Španělsku se souborem Trio Cantabile. Realizovala řadu jak koncertních, tak i hudebně dramatických vystoupení se soubory Musica Florea, Capella Regia Musicalis, Ensemble Inégal, Hipocondria ensemble, Collegium Marianum a Collegium 1704. Rovněž bohatá je její účast na nahrávkách pro domácí i zahraniční gramofonové společnosti. Plodná je i její spolupráce s Vysokoškolským uměleckým souborem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.05.2012 08:14




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka