Krajské přebory žactva v režii plzeňských plavců

13 zlatých, 13 stříbrných, 14 bronzových, celkem 40 cenných kovů. Takovýto poklad vylovilo ze dna plaveckého bazénu 8 závodnic a 10 závodníků SK Radbuza Plzeň v rámci Podzimního sdruženého krajského přeboru pro žactvo ve věku 10 a 11 let, který je kvalifikační soutěží pro Zimní pohár ČR a uskutečnil...

13 zlatých, 13 stříbrných, 14 bronzových, celkem 40 cenných kovů. Takovýto poklad vylovilo ze dna plaveckého bazénu 8 závodnic a 10 závodníků SK Radbuza Plzeň v rámci Podzimního sdruženého krajského přeboru pro žactvo ve věku 10 a 11 let, který je kvalifikační soutěží pro Zimní pohár ČR a uskutečnil v sobotu 16. 11. 2013 v Tachově. Své síly změřili chlapci a dívky z 8 plaveckých klubů Karlovarského a Plzeňského kraje, přičemž prim hráli zástupci obou plzeňských plaveckých klubů, kromě SK Radbuzy Plzeň také plavci PK Slávie VŠ Plzeň.
Kategorii plavců ročníku narození 2003 zcela ovládl Tomáš Kůželka, který podal precizní a zcela bezchybný výkon, když vyhrál všechny závody, do kterých nastoupil, a ziskem šesti individuálních zlatých medailí se stal nejúspěšnějším plavcem přeborů. Přemožitele nenašel na distancích 50m prsa, který vyhrál časem 0:41,60 a stometrové trati (1:30,80), dále 100m motýlek (1:28,00s), 100 a 200m polohový závod (1:24,10, respektive 2:58,10) a 200 m volný způsob (2:41,00). Tomáš opět potvrdil, že na krajské úrovni patří k nejlepším a bude tudíž největším želízkem v ohni na zisk cenného kovu i na národní úrovni.

Dalším, velice úspěšným zástupcem tohoto ročníku narození s logem Radbuzy na prsou, je Tomáš Gruber. Čtyři druhá místa, jedno třetí a návdavkem jedna bramborová medaile – to je jistě úctyhodná bilance. Na 100m motýlek a 200m volný způsob podlehl jen svému oddílovému kolegovi a kamarádu Tomáši Kůželkovi, na 50m znak a 100m volný způsob zaostal pouze nepatrným rozdílem za vítězným Markem Cingrošem z PK Slávie VŠ Plzeň.

Obdivuhodný výkon mezi jedenáctiletými chlapci podal Martin Kočandrle, kterého ho v průběhu závodů postihly akutní zdravotní potíže, přesto se dokázal s touto nepříjemnou situací vyrovnat a s velkým sebezapřením vybojoval jeden přebornický titul (200m polohový závod za 3:08,60), dvě druhá místa (100 a 200m znak – 1:24,40 a 3:06,40) a dvě třetí místa (400 a 800m volný způsob – 5:38,40 a 11:47,00). Navíc jednou zůstal těsně pod stupni vítězů na 100m motýlek časem 1:29,20.

Dalšími úspěšnými plavci této kategorie byli Petr Švec ( 2x stříbrný a 3x bronzový), Vladyslav Velykyy a Matěj Franěk. Ten byl úspěšný na 100 a 200m prsařských tratích. Delší distanc dokonce vyhrál v čase 3:31,50.

Mezi dívkami ročníku narození 2002 potvrdila svoje vysoké kvality Michaela Vodičková. Na krk si pověsila 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Vítězství slavila v závodech 100 a 200m znak (1:17,20 a 2:50,60), 100 a 800 m volný způsob (1:10,00 a 11:41,60). Na 200 a 400m volný způsob obsadila shodně druhé místo, v obou případech za vítěznou Kristýnou Novákovou z Domažlic. Další medailistkou této věkové kategorie byla Barbora Benedová, která brala dvě bronzové příčky, 100m prsa (1:37,50) a 400m volný způsob (6:04,50).

Desetiletá Michaela Maříková sice na nejcennější kov nedosáhla, přesto sbírka dvou stříbrných a čtyř bronzových medailí budí respekt. Míša byla nejblíže ke zlaté radosti na trati 100m prsa, kde časem 1:39,60 zaostala za vítěznou Annou Strejcovou z PK Slávie VŠ Plzeň o pouhé 2 vteřiny. Na 200m polohový závod nestačila časem 3:20,90 na suverénní Zuzanou Šantínovou, taktéž ze Slávie. Druhou velice úspěšnou plavkyní SK Radbuzy v této kategorii byla Eliška Voračková, která především zazářila v disciplíně 200m volný způsob (3:00,80). Dvě bronzová umístění přidala na 100m motýlek (1:45,10) a 400m volný způsob (6:38,00).

Plavci odevzdali své maximum a mnozí si šáhli až na dno svých sil. Přesto si mnozí opět uvědomili, že pouze poctivá tréninková dřina je může dovést až mezi ty nejlepší.

Zda budou dosažené výkony a časy stačit i v celorepublikovém srovnání se teprve uvidí 7. a 8. prosince 2013 při účasti těch nejlepších z Čech. Pořadatel bude PK Slavie VŠ Plzeň (bazén v Plzni na Slovanech). Moravské klání bude hostit Třebíč pro žáky ve věku 10 let a ti o rok starší budou bojovat v Opavě.