Lékařské tlakoměry jsou skutečnými pomocníky jak pro laiky, tak pro lékaře

Tlakoměry jsou zdravotnické prostředky, jež se používají na měření krevního tlaku. Využití těchto přístrojů je široké: zdravotnický personál se díky nim může řídit při záchraně osob bezprostředně ohrožených na životě, před a při výkonu operačních zákroků, ale využití tlakoměrů nezřídka bývá časté i v domácím prostředí.

Cílená propagace v Plzni

Lékařské tlakoměry jsou skutečnými pomocníky jak pro laiky, tak pro zdravotníky a lékaře. Tlakoměry jsou zdravotnické prostředky, jež se používají na měření krevního tlaku. Využití těchto přístrojů je široké: zdravotnický personál se díky nim může řídit při záchraně osob bezprostředně ohrožených na životě, před a při výkonu operačních zákroků, ale využití tlakoměrů nezřídka bývá časté i v domácím prostředí. Zvláště osoby s vysokým krevním tlakem nebo pacienti trpícícukrovkou si můžou tlakoměry měřit tlak kdykoliv a kdekoliv, především v domácím prostředí nebo na pracovišti, a to i několikrát denně.

Rtuťové lékařské tlakoměry se nejvíce používají v ordinacích a v zdravotních střediscích, jsou také často prodávány v lékárnách nebo prodejnách se zdravotními potřebami. Rtuťový tlakoměr je nejpřesnější a doposud nejpoužívanější skupinou měřičů tlaku krve. Pro pacienty, kteří si měří tlak sami, je daleko jednodušším přístrojem digitální tlakoměr. Digitální tlakoměr se umísťuje na paži či zápěstí tak, jak jsme zvyklí od lékaře. Tlakoměry, které se dávají na zápěstí, jsou méně přesné než pažní a používají se většinou u mladších pacientů, případně u sportovců, kteří si chtějí zjistit, jaký mají tlak po sportovní zátěži. Digitální tlakoměry pažní se doporučují pro domácí užívání, například pro pravidelnou kontrolu tlaku pacientů s hypertenzí či jinými chorobami.

K?dispozici jsou rovněž bezrtuťové tlakoměry, jež jsou nástupci rtuťových tlakoměrů. I když jsou vybaveny displejem, nejedná se o digitální tlakoměr. Stejně jako u rtuťových tlakoměrů je využíváno auskultační metody. Pro převoz pacienta do nemocnice, nebo v situacích, kdy nemocný není v klidu, se používají hodinkové tlakoměry. Existují další speciální lékařské tlakoměry, například pro měření tlaku u osob se zvláštním režimem životosprávy: těhotné ženy, osoby s geriatrickou glykémií nebo se srdeční arytmií.

Před výběrem tlakoměru je tedy třeba zvážit, v jakých situacích bude přístroj využíván nejčastěji. Samozřejmostí je volba certifikovaného zdravotnického prostředku neboť takové medicínské přístroje je možné kalibrovat a metrologicky ověřovat.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
čt 15.10.2015 08:06




7 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka