Liška se dobývala do rokycanské Komerční banky

Nevšední zážitek zažili v pátek ráno obyvatele Rokycan. Před vchodem místní pobočky Komerční banky ležela liška. Okamžitě zalarmovali rokycanské ochránce přírody, aby lišku odchytili. Bleskový zásah byl korunován úspěchem. Než se loňské mladě lišky obecné nadálo, putovalo zpět tam, kam patří. Tedy d...

Jarní servisní akce AUTO CB

Nevšední zážitek zažili v pátek ráno obyvatele Rokycan. Před vchodem místní pobočky Komerční banky ležela liška. Okamžitě zalarmovali rokycanské ochránce přírody, aby lišku odchytili. Bleskový zásah byl korunován úspěchem. Než se loňské mladě lišky obecné nadálo, putovalo zpět tam, kam patří. Tedy do volné přírody.
Nebývá zvykem, aby se liška ocitla přímo v centru města a navíc u frekventované silnice. Jak se tam doslala je samozřejmě záhadou, nicméně si zřejmě budeme muset zvyknout na přítomnost zvířat ve městech. Okolní přírody vlivem rozvoje civilizace, respektive vznikem satelitních městeček, kvapem ubývá. Proto se někteří živočichové stěhují do měst. I v zahraničí je to běžné.

Liška obecná se vyskytuje po celé Evropě, severní Africe i v Asii. Ráda pobývá v lese, parcích či křovinných stráních. Je aktivní především večer a v noci. Nejčastěji loví hlodavce, ale nepohrdne i větším soustem, případně uhynulým živočichem. Mimo to si pochutná i na lesních plodech. V době, kdy má liška mláďata se její plachá a opatrná povaha mění v odvážnější. Lišky žiji v naprosté většině případů samotářsky. Jediné období, kdy se lišky sblíží je období páření, které nastává v lednu až únoru. Asi po 60 až 63 dnech pak přivádí na svět 5 až 8 mláďat, která jsou zpočátku šedá a slepá. Oči otvírají po 2 týdnech. Matka mláďata kojí do 4 týdne jejich života. Samec však záhy po páření od své družky odchází a o mláďata se stará matka. Liška i se svými mláďaty žije v norách pod zemí, stozích slámy či melioračních kanálech a všude tam, kde nalézá dostatek klidu. Po 3 až 4 měsících života mláďata poprvé opouští noru. Pokud se Vám naskytne pohled na tato hrající si a dovádějící mláďata, vězte že na místě setrváte hodně dlouhou dobu. Pohlavně dospívají lišky již v devíti měsících.

Naše liška tedy měla štěstí. Nepřejelo jí auto ani nezpůsobila šok lidem právě vybírající finanční hotovost v bankomatu. Po prohlídce zdravotního stavu byla zcela zdravá vypuštěna do volné přírody nedaleko Rokycan. Naštěstí se jednalo o loňské mládě, které ještě nemělo liščata, která jsou už v této době v norách a netrpělivě čekají na svou matku, která je intenzivně zásobuje potravou.

Rokycanští zvířecí záchranáři mají v těchto dnech poměrně hodně práce. Jen za první tři měsíce roku přijali 47 pacientů. Hlavní nápor však začne zanedlouho. Proto intenzivně připravují kampaň „ Neberte mláďata rodičům „, kterou odstartují v brzké době. Půjde o to vysvětlit lidem, aby se v současné době chovali v přírodě ohleduplně a zbytečně nenosili mláďata z přírody, pokud nejsou zraněná.

Kromě praktických zásahů v přírodě se rokycanští ochránci přírody věnují i ekologické výchově. Místní stanici ročně navštíví několik stovek dětí a mládeže se zájmem o přírodu. Nevidí však jen živá zvířata, ale velká je i kolekce vycpanin. Těch mají rokycanští ochránci přírody více než sedmdesát. I z tohoto důvodu je vhodné tento areál v centru Rokycan navštívit, nejlépe však v druhé polovině května z důvodu právě probíhajícího hnízdění rarohů velkých a dozvědět se více o ochranářských aktivitách, které jsou finančně náročné.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.04.2013 17:05



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka