Myslivci o víkendu představili trofeje z Rokycanska

Okresní myslivecký spolek Českomoravské myslivecké jednoty v Rokycanech představil ve dnech 12. až 14. dubna 2013 téměř čtyři sta nejrůznějších trofejí ulovených na Rokycansku za rok 2012. V areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech bylo k vidění 245 srnčích, 43 jel...

Jarní servisní akce AUTO CB

Okresní myslivecký spolek Českomoravské myslivecké jednoty v Rokycanech představil ve dnech 12. až 14. dubna 2013 téměř čtyři sta nejrůznějších trofejí ulovených na Rokycansku za rok 2012. V areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech bylo k vidění 245 srnčích, 43 jeleních, 28 mufloních, 40 dančích a 16 trofejí sičí zvěře. Zbytek tvořily trofeje zvěře černé, která se i na Rokycansku vyskytuje na některých místech v nadměrné míře.
S pojmem lovecká trofej se poprvé setkáváme v 16. století. I ona se postupem doby vyvíjela, přičemž dnes rozumíme loveckou trofejí upravenou určitou část těla ulovené zvěře, která je lovci trvalou vzpomínkou na úspěšný lov. Z chovatelského hlediska je také dokladem o vitalitě, kondici a konstituci zvěře, o jejím zdravotním stavu, o úrovni myslivecké péče o zvěř, o úrovni průběrného odstřelu a také o vztahu mezi početními stavy zvěře a úživnosti či celkové kvalitě jejího životního prostředí. Historie vystavování trofejí sahají hluboko do minulosti, neboť trofeje už u pralovců byly znamením jejich udatnosti a úspěšnosti a také ozdobami či rituálními předměty.

Samotná výstava začala čtvrtečním / 11. dubna / hodnocením trofejí a jejich instalací. Na ní se podílelo jedenáct zkušených posuzovatelů a s instalací pomáhali i frekventanti kurzu o první lovecký lístek, přičemž každý druh zvěře má svoje hodnotící kritéria. Většinou jsou to délky, objemy a hmotnosti, které rozhodují, ale i barva a vzhled. Od pátku do neděle / 12. až 14. dubna / si mohli zájemci z řad odborné i laické veřejnosti prohlédnout vkusně a precizně připravenou výstavu, kde byla prezentována nejen činnost myslivecké organizace na Rokycansku, ale i pestrá ukázka tvorby tamní školy. Tradičním prvkem výstavy trofejí byla i expozice rokycanských ochránců přírody a sokolnického střediska Rokycany. Oba subjekty s mysliveckou organizací úzce spolupracují a propagují její aktivity na svých webových stránkách na adrese www.csop.erc.cz v sekci myslivost. Sobotní součástí výstavy trofejí byl i jarní svod psů, kterému předcházelo slavnostní zahájení v podání mysliveckých trubačů „Přátelé z Rokycan“. Ti svými vystoupeními obohacují v podstatě všechny myslivecké akce konané na Rokycansku. Poté se ujal slova pan František Kuneš, který přítomné seznámil s důvody pořádání jarního svodů psů. Ten se v letošním roce týkal více než dvaceti psů nejrůznějších plemen, přičemž se jedná o jakousi první výstavu psů, kde je posouzen exteriér odborníkem – v našem případě ing. Annou Krejzkovou. Než-li se tak stalo, proběhla i nezbytná veterinární prohlídka zdravotního stavu psů MVDr. Luďkem Uzlem.

Jarního svodu se mohou zúčastnit všichni psi a feny, kteří v den konání svodu dovrší věk šesti měsíců. Tyto akce jsou významné nejen pro samotné majitele čtyřnohých pomocníků, ale i pro chovatele a chovatelské kluby, neboť majitel má možnost si nechat posoudit exteriér svého psa. Dozví se, zda-li pes nemá hrubé vady, které by ho vylučovaly z účasti na dalších výstavách. Svod je také většinou pro mladého psa první kynologickou akcí, kde se setkává s větším množstvím lidí a psů. Majitel si tak může ověřit, jak v této situaci bude pejsek reagovat. Důležité je také zjištění, zda se pes nechá bez problémů změřit a prohlédnout si chrup. Zásadní význam mají jarní svody pro chovatelské kluby, neboť získávají přehled o případných vadách. Navíc některé kluby mají v podmínce udělení chovnosti i účast na této akci. Vzhledem k tomu, že pejsků nebylo příliš byla kontrola exteriéru poměrně brzy hotova a účastníci se tak mohli věnovat výstavě trofejí.

Loveckou trofejí však nejsou jen parohy, parůžky, rohy a růžky, ale i zbraně kňourů, příp. háky bachyní, lebky šelem, příp. jejich špičáky, kelce jelenů i laní, kůže a kožky šelem či škáry divočáků, penisové kůstky šelem, křídelní paletky ze sluk i jejich vous, ozdobná sojčí pírka, kačírky z ocasních per kačerů, hubertky ze srdce především jelenů, bezoárové koule ze žaludků kamzíků, dlouhá prsní pírka z krocanů, drápy medvědů, celé preparáty pernaté i srstnaté zvěře, štětky z kamzíků, ale i jelenů, jezevců a také ze zaječích vousů. Nejvýznamnějšími trofejemi jsou však parohy a rohy, případně lebky masožravců či kůže velkých šelem, které se hodnotí podle přijatých mezinárodních metod CIC.

"Je nedělní poledne a výstava pozvolna končí. Po náročném čtyřdenním maratónu je potřeba všechny trofeje předat zástupcům mysliveckých společností, kteří je posléze předají úspěšným lovcům. I letos převažoval správný, tzv. průběrný odstřel, což dává záruku, že i při příští výstavě bude co obdivovat. Myslivci tak opět dokázali, že jsou na odpovídající odborné úrovni a nezatíženi touhou po co nejsilnější trofeji, což je jistě dobrým signálem pro další rozvoj české myslivosti," říká rokycanský ochránce přírody Pavel Moulis.

A nezbývá nic jiného než poděkovat organizátorům, posuzovatelům a dalším, kteří se na realizaci výstavy podíleli. Velký dík patří především panu Petru Chottovi, který dohlížel na hladký průběh výstavy a paní jednatelce OMS ČMMJ Rokycany Světlaně Vlnové zajišťující hladký průběh této prestižní myslivecké akce.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 15.04.2013 06:10



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka