Plzeň viděla špičkovou atletiku

V pátek a v sobotu se v Plzni konalo atletické mistrovství republiky. Šampionát vidělo přes 13 tisíc diváků.

V Plzni byla opravdu k vidění atletika na vysoké úrovni, povzbuzovaná na Českou republiku nebývalou návštěvou - v ochozech se v pátek a v sobotu vystřídalo více než třináct tisíc diváků. A sami atleti přiznávali, že jim fandění moc pomohlo. Z hvězd českého atletického nebe chyběl jen oštěpař Jan Železný a půlkařka Lída Formanová. Už v pátek se představil asi nejlepší tuzemský borec současnosti – světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, který získal bronz na 110 metrů překážek a objevil se ještě v dalších disciplínách.

25:31 ještě – 25:45 vyhrával

Velkou závodnicí je i trojskokanka Šárka Kašpárková. Ta svou disciplínu vyhrála výkonem 14,01.

01:01 :32 samozřejmě – 01:47 bude dál

Odchovanci plzeňské atletiky získali celkem osm titulů mistrů republiky. Mezi nimi byl i Michal Šnebergr, nyní Dukla Praha, jasný vítěz osmistovky, který by se měl na olympiádě v Aténách postavit na start patnáctistovky.

54:33 běželo – 54:54 metrů

Atletické začátky k Plzni datuje i nečekaný vítěz čtyřstovky, současný Kladeňák Jan Hanzl. Ten vypálil rybník spolufavoritům v čele s Karlem Bláhou.

57:58 velká – 58:18 vcelku

Plzeňačka Štěpánka Klapáčová startující v dresu pražského USK odjížděla do Prahy s velkým nadšením, radostí a hlavně dvěma zlatými za nejkratší sprinty 100 a 200 metrů, k nimž přidala nejcennější kov ze štafety. V individuálních závodech pokořila svou největší soupeřku Hanu Benešovou. Štěpánka nic lepšího nečekala.

09:23 nemohla – 09:39 bezvadný

Asi nejzářivějším odchovancem plzeňské atletiky současnosti je Jirka Mužík, český král na trati 400 metrů překážek. Ten se před Aténami pomalu dostává do špičkové formy, v Plzni si přes absenci největšího soupeře Štěpána Tesaříka zaběhl nejlepší letošní čas 49,20.

06:34 Jirko – 07:01 určitě

Běh na 1500 metrů vyhrál další Plzeňák v dresu Dukly Vladimír Bartůněk, jediným Plzeňákem, který získal titul pro mateřský oddíl, je tak oštěpař Radek Pejřimovský. Ten vyhrál v osobním rekordu 75,48.

11:08 určitě – 11:21 sportovce

Vrcholem šampionátu pak byla bezesporu výška mužů, kde máme hned tři borce světové třídy. Ton, Bába i Janků nakonec také přeskočili 230 centrimetrů a o medaile se rozhodovalo na ještě vyšších výškách. Bronz bral nakonec s 230 Bába, 233 skočili stříbrný Tomáš Janků a také zlatý Svatoslav Ton. Bába a Janků se také pokoušeli, bohužel neúspěšně, překonat český rekord Jána Zvary. Ten zatím vydržel, při současné formě naší hvězdné trojky se dá ale předpokládat, že ne nadlouho.
20:15 čekal sem – 20:39 výborně

Atletické mistrovství republiky je tedy za námi a naše špičky ladí formu směrem k olympiádě v Aténách. Po plzeňském víkendu se k nim přidal i další limitář. Vítězstvím na dvoustovce v čase 20,69 splnil B limit sprinter pražského Olympu Jiří Vojtík. ZA, KF