Plzeňák Jiří Hofreitr vydal knihu Buďsbohem

V sobotu 14. října byla v úzkém kruhu nejbližších přátel pokřtěna autofiktivní novela BUĎSBOHEM Plzeňáka Jiřího Hofreitra. Kmotrem neobvyklé knihy se stal herec Filip Kaňkovský.

Jarní servisní akce AUTO CB

Děj s nadsázkou sleduje proces přijímání vlastní smrti. S bezejmenným hrdinou příběhu se čtenáři během pár hodin dostanou na onen svět i zpět do krajského města na konci roku 1984. Kniha je plná vnitřních dialogů i černého a nekorektního humoru, ovšem jak autor uvádí “v genderově vyvážených kulisách”.

“Kniha spojuje velmi neotřelou formou humor s tématem lidské konečnosti. Zábavné se závažným bez tradičních klišé. Text je plný vkusného humoru, ve kterém je patrný autorův nadhled. Čtenář si sám vybere, jaký zvolí úhel v přístupu k vyprávění. Můžeme se smát a ponořit se do očekávání, jak příběh dopadne nebo se zastavit nad otázkami starými jako lidstvo samo. Kniha se nevysmívá a pokud ironizuje, tak elegantně. Provokuje k zamyšlení a svým překvapivým vyústěním dává naději. Lze v ní najít i skryté pilíře dějin myšlení, aniž by to bylo jejím záměrem. Autor je mistrným vypravěčem, který zařídí, že knihu lze číst dokola, ” hodnotí dílo Mgr. Marek Rubricius, psychoterapeut v Hospici svatého Lazara.

Hoffee, autor zmíněné knihy, považuje sám sebe za prvního a nejspíš i jediného představitele knižního punku. “Vydání knihy byla jedna z položek mého osobního TO DO listu. Původně jsem chtěl vydat knihu anonymně, než mi došlo, že mě v literárním světě stejně nikdo nezná.” Za pseudonymem se skrývá Jirka Hofreitr, který je dlouholetým koordinátorem Nadačního fondu Muži proti rakovině a od roku 2016 i každoroční osvětové kampaně Movember v České republice. Je autorem většiny vizuálů, scénářů a komunikačních linek včetně kampaně “Máš koule na hraní”, kterou společně s fotografem Dominikem Beránkem přivedli k životu v online prostředí během striktních proticovidových opatření na podzim roku 2020. Zároveň je i spoluautorem publikace Rakovina: Průvodce vnitřních pocitů a autorem komiksové brožury Nádory varlat o nutnosti samovyšetření určené pro nejmladší ohroženou skupinu. Obě publikace se v letošním roce ve studiu Českého rozhlasu Plzeň dočkaly i ojedinělé audioverze (Rakovina: Průvodce vnitřních pocitů čte David Matásek, Nádory varlat čte Filip Kaňkovský a Antonín Procházka mladší).  Mimo publikační činnosti se v letošním roce stal i autorem a průvodcem podcastů Muži proti rakovině, který rovněž vzniká ve spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň.

Kniha BUĎSBOHEM byla vydána za finanční podpory Plzeňského kraje. Vychází v tištěné i elektronické podobě a mimo e-shopu na vlastních stránkách bude k dostání i u neziskových organizací, které o její distribuci projeví zájem. “Po seznámení se s podmínkami a praktikami literárního světa mi připadá smysluplnější podělit se o zisk s některou s neziskových organizací než podporovat systém, který připomíná lichvu. Moc se o tom nemluví, ale konečně chápu, proč je v Čechách tak málo literárních autorů, kteří by se psaním dokázali alespoň trochu uživit. Za stávajících podmínek si například pokladní v supermarketu vydělá za měsíc několikanásobně víc, než spisovatel za několik let.”


“Problém není smrt, ale to, jak ji přežít!”
 

Hoffee pracoval jako redaktor a spolupracovník několika hudebních a společenských časopisů (Report, Xmag, Reflex), měl několik autorských pořadů na stanicích Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas 6 - Svobodná Evropa, Radio Wave a Český rozhlas Vltava. Psal blogy, vystupoval jako DJ, navrhoval oblečení, psal scénáře reklam, pracoval jako marketingový manažer,. V současnosti se mimo práce pro Nadační fond Muži proti rakovině věnuje psaní a kreativnímu marketingu. 

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka