Plzeňská nemocnice vzdělává elektronicky lékaře

Plzeňská fakultní nemocnice zahajuje svůj první projekt elektronického vzdělávání lékařů. Na takzvaný e-learning získala z evropských prostředků a ze státního rozpočtu 2,8 milionu korun. Za ně připraví internetovou platformu pro vzdělávání lékařů v laboratorní medicíně.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňská fakultní nemocnice zahajuje svůj první projekt elektronického vzdělávání lékařů. Na takzvaný e-learning získala z evropských prostředků a ze státního rozpočtu 2,8 milionu korun. Za ně připraví internetovou platformu pro vzdělávání lékařů v laboratorní medicíně. Zejména kliničtí, ale i praktičtí lékaři se v projektu virtuální učebny naučí přesně a efektivně volit a následně vyhodnocovat laboratorní vyšetření, řekl novinářům jeden z autorů projektu Jaroslav Racek, přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie.
"Laboratorní vyšetření je jeden je střípků mozaiky, z nichž se složí diagnóza a následná léčba. Znalosti klinických lékařů v laboratorní medicíně sice nějaké jsou, mohly by ale být ještě lepší a hlubší," míní Racek. Projekt by měl podle něj pomoci lékařům dobře vyhodnotit výsledky laboratorních testů, a tím jim zároveň pomoci, aby některé testy neordinovali nadbytečně, nebo naopak, aby na některé nezapomněli.
Lékaři mají povinnost se celoživotně dál vzdělávat. Za absolvování projektu e-Labmed, k němuž se po zadání přístupových kódů mohou přihlásit z kteréhokoliv počítače s přístupem na internet, mohou získat kredity. Projekt bude zatím fungovat 1,5 roku a zpočátku se odzkouší na 50 lékařích z nemocnic v Plzeňském kraji, doplnil další z autorů projektu Richard Pikner. Poté by mohl sloužit i širšímu okruhu uživatelů. Do projektu se zapojili přední odborníci fakultní nemocnice z oborů klinické biochemie a hematologie, imunologie a mikrobiologie.
Základní témata projektu jsou zaměřena například na laboratorní diagnostiku onemocnění štítné žlázy, porucha kostního metabolismu, diagnostiku alergií či na infekce centrálního nervového systému.
E-learning je nový způsob vzdělávání založený na internetu. Pomocí zvláštních webových stránek a přístupového hesla studující vstoupí do virtuální učebny, kde mohou samostatně studovat připravené materiály, být testováni z probraného učiva, dotazovat se e-mailem lektorů a komunikovat s ostatními žáky, popsala mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Velkou výhodou tohoto způsobu vzdělávání je podle Piknera zejména to, že není nijak ovlivněn počtem studentů nebo velikostí přednáškového sálu. Každý se může rozhodnout, v jakou dobu se ke kurzu připojí. Systém přitom zaznamenává údaje například o době jeho připojení nebo výsledky průběžných i závěrečného testu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 21.03.2007 18:54



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka