Praha-Karlovy Vary-Praha: Okrouhlický vítězem vrchařské soutěže

Neskutečné martyrium připravilo počasí pro závodníky 65. ročníku cyklistického závodu Praha - Karlovy Vary -Praha. Absolvování trasy dlouhé 268 kilometrů v zimě a dešti přinutilo závodníky sáhnout si až na dno fyzických i psychických sil. Vítězem závodu se stal Němec Andreas Schillinger z týmu N...

Vítězem závodu se stal Němec Andreas Schillinger z týmu NetApp, sparťan z rokycanské stáje Tomáš Okrouhlický se stal vítězem vrchařské soutěže.
Na start se postavilo 168 závodníků z 25 týmů, Sparta jela ve složení: Fabišovský, Haváč, Holub, Hrubý, Krotký, Nesveda, Okrouhlický. Před startem závodu na poradě týmu Sparty Jirka Nesveda avizoval svůj úmysl pokusit se v úvodních kilometrech o únik. A jak, řekl, tak i učinil: na 15 kilometru nastoupil spolu s dalším sparťanem Tomášem Okrouhlickým a nekompromisně odjeli z pelotonu. Nástup nezůstal bez reakce , ke dvojici sparťanů se připojili další závodníci a nakonec se na čele závodu vytvořila silná desetičlenná skupina, ve které měla jediná Sparta dvojčlenné zastoupení. Uprchlíci vzorně spolupracovali a tak začal náskok na hlavní pole postupně narůstat. Na 88. kilometru čekala na závodníky vrchařská prémie v Bošově a tu suverénním způsobem vyhrál Tomáš Okrouhlický. Důležité bylo, že na prémii
potrhaná skupina uprchlíků se sjela opět dohromady a pokračovala v úniku v plné síle. V tuto chvíli činil náskok na peloton již přes 9 minut a stále narůstal.
Po záludném sjezdu do Karlových Varů závodníci spurtovali na rychlostní prémii a tam Jiří Nesveda potvrdil své spurterské schopnosti a připsal si na své konto dílčí vítězství. Náskok na hlavní pole byl v tuto chvíli kolem 16 minut, peloton se ale začal probouzet z letargie a postupně zvyšoval tempo. Po projetí Varů se začalo stoupat na vrchařskou prémii na Panorámce, tu pro sebe nakonec vybojoval Mareš z PSK Hradec Králové, Okrouhlický si připsal za třetí místo důležitý bod do vrchařské soutěže.
Pelotonu po najetí na hlavní silnici Praha - Vary ještě vystupňoval tempo, začal se natahovat a ve stále sílícím dešti z něho začaly odpadat celé skupinky promrzlých závodníků. V čelní skupině začal mít problémy Jiří Nesveda a nakonec z ní odpadl: ,,Nohy jsem měl dobrý, ale byla mi taková zima na ruce, že jsem ani nemohl řadit, jak jsem měl zmrzlé prsty.".
Náskok se začal rychle tenčit, uprchlíci ještě pro sebe získali vrchařskou prémii v Krušovicích a na 220 kilometru byl únik zlikvidován. Hlavní pole se po na úzkých a klikatých cestách ztenčilo na cca 80 závodníků
a po další vrchařské prémii se rozdělilo na 2 skupiny, v první bylo 35 závodníků a Sparta zde měla trojnásobné zastoupení: Hrubý, Hlaváč, Krotký. V ulicích Prahy se již tvrdě nastupovalo a nástup stíhal nástup, jakoby závodníci neměli v nohách 250 kilometrů přetěžkého závodu. V prvním cílovém okruhu se pokusil o únik Václav Hlaváč, ale byl dojet pelotonem.
V předposledním cílovém okruhu ukázala Spartě cyklistika svou odvrácenou tvář, Tomáš Hrubý jedoucí ve velké pohodě v první skupině měl defekt a do čela závodu se již nedokázal za tak krátkou chvíli vrátit. Do závěrečného spurtu tak šel Rostislav Krotký sám a vybojoval 18. místo. Vítězem závodu se stal Andreas Schillinger z týmu NetAPP. Tomáš Hrubý nakonec vybojoval 30. místo, Váslav Hlaváč byl 35., Tomáš