Produkce sladu nejen v Prazdroji loni vzrostla

Domácí sladovny v loňském roce vyrobily 526 000 t sladu, což je o 5 000 tun sladu více než v roce 2011. Údaje zahrnují sladovny v rámci Českého svazu pivovarů a sladoven i mimo něj. Největším producentem sladu jsou Sladovny Soufflet ČR se 66,4 % podílem na domácí produkci. Pivovarské sladovny v minu...

Jarní servisní akce AUTO CB

Domácí sladovny v loňském roce vyrobily 526 000 t sladu, což je o 5 000 tun sladu více než v roce 2011. Údaje zahrnují sladovny v rámci Českého svazu pivovarů a sladoven i mimo něj. Největším producentem sladu jsou Sladovny Soufflet ČR se 66,4 % podílem na domácí produkci. Pivovarské sladovny v minulém roce vyrobily 22 % celkového objemu sladu; největší je sladovna Plzeňského Prazdroje, a. s. Co se druhů týče, více než 97 % celkového objemu tvoří český slad, zbývající podíl připadá na slad mnichovský, karamelový, diastatický, dále slad barevný a pšeničný.

Do zahraničí se vyvezlo 258 tis. t, což je o 20 tis. t méně, než v roce 2011 a činí to 49 % z celkové výroby sladu v ČR. Největšími exportéry českého sladu jsou Sladovny Soufflet, a. s., a na celkovém objemu vývozu se podílejí z 94 %. „Český slad se vyváží do 40 zemí, nejdynamičtější meziroční nárůst zaznamenal vývoz do Maďarska, Moldávie a Irska, naopak výrazně klesl vývoz do Rumunska. Největšími odběrateli českého sladu jsou již tradičně Polsko, Rumunsko, Spolková republika Německo a Velká Británie,“ říká Ing. Richard Paulů, člen předsednictva Českého svazu pivovarů a sladoven.

Česká republika patří k zemím s dlouholetou produkcí sladu a k šestici největších exportérů v zemích EU. V období od roku 2005 Česká republika předstihla v objemu vývozu sladu Velkou Británii a je jeho čtvrtým největším exportérem mezi zeměmi EU. Zatímco v roce 2005 činil podíl českého exportu na celkovém vývozu sladu zemí EU 5,2 %, o pět let později to bylo již 6,4 %.

V poptávce po sladovnickém ječmeni dochází ke změnám kvůli získání Chráněného zeměpisného označení České pivo. Zatímco v roce 2005 tvořily odrůdy vhodné pro České pivo 17 %, po přijetí CHZO České pivo v roce 2008 činily o rok později již 40,6 %. V roce 2012 přesáhly úroveň 45 %, což odpovídá struktuře tuzemské spotřeby sladu a vývozu. Jedním z největších nebezpečí pro další rozvoj českého sladařství je možnost nedostatku sladovnického ječmene. Množství osevních ploch této tradiční plodiny však v důsledku pěstování bioenergetických plodin, jako jsou řepka olejka nebo kukuřice, postupně klesá. Snahou sladařů je tento trend zastavit a zachovat tak dostatek plodiny pro výrobu sladu, a tedy pro výrobu českého piva v tuzemských pivovarech.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.04.2013 06:19



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka