Riziko úmrtí u diabetiků léčených moderními léky je srovnatelné s běžnou populací

Za poslední tři roky se prudce zvýšil počet klientů VZP s cukrovkou, kteří jsou léčeni moderními léky – tzv. gliptiny. V roce 2014 jich bylo téměř o 40 % více než v roce 2012. Také díky tomu je riziko úmrtí u pacientů s cukrovkou ve věku mezi 50 a 70 lety, kteří užívají perorální antidiabetika, téměř stejné jako u běžné populace. Podle odborníků jde o unikátní výsledky.

Jarní servisní akce AUTO CB

Gliptidy pomáhají diabetikům k delšímu životu

Mimořádně příznivé zjištění vyplynulo z analýzy, kterou provedla Diabetická asociace ČR na datech klientů VZP. „Na 200 tisících pacientů s diabetem ve věku 50 až 59 a 60 až 69 let se křivky úmrtnosti v podstatě překrývají s běžnou populací. Jinými slovy minimálně čtvrtina diabetiků u nás má stejnou naději dožití jako ostatní populace. To je neobvykle dobrý výsledek, protože všude ve světě se udává riziko úmrtí u diabetiků dva až čtyřikrát vyšší,“ uvedl prezident asociace prof. Milan Kvapil, který je přednostou Interní kliniky FN Motol.

Statistiky VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna měla v loňském roce 534 537 klientů s diabetem a za jejich léčbu vydala 6,182 miliardy korun.

Více než 40 % diabetiků užívá jako základní přípravek metformin. Rychle roste počet pacientů užívajících gliptiny. Loni jich bylo přes 25 tisíc a náklady na tyto přípravky dosáhly bezmála 265 milionů korun.

„Nárůst pacientů léčených gliptiny je meziročně okolo dvaceti procent. Metformin stojí kolem čtyř korun za den, zatímco moderní antidiabetika se pohybují někde pod 50 korunami. Náklady na metformin ale klesají, protože se nám tlakem na cenu podařilo snížit jednotkovou cenu. Růst výdajů související s větším rozšířením moderních antidiabetik nám se tak částečně daří kompenzovat,“ konstatoval náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Petr Honěk.

Dalším moderním přípravkem pro diabetiky jsou i tzv. glifloziny. Ty jsou dostupné od konce loňského roku a už je používá šest tisíc pacientů.

O cukrovce

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů. Měření glykémie (množství cukru v krvi) se u diabetiků provádí glukometrem a podle naměřené glykémie a na základě předchozích zkušeností musí vždy lékař či pacient stanovit a případně upravit množství přijímaných léků nebo inzulinu.

U pacientů s cukrovkou je kromě kontroly cukru v krvi také důležité pravidelně kontrolovat tlak krve. Například moderní tlakoměry OMRON vybavené technologií INTELLI SENCE, která eliminuje pohyb svalů při měření, jsou schopné změřit i pacienty, kteří trpí glykémií nebo srdeční arytmií.

Prevence diabetu je možná jen částečně. Spočívá ve zdravém stravování, udržování normální váhy a dostatku pohybu.

Průzkum, který pro VZP provedla agentura STEM/MARK, ukázal, že lidé jsou si vědomi významu racionálního stravování při prevenci diabetu – za velmi důležité to považuje 72 % dotázaných. Ještě o 4 % více (76 %) uvádí jako velmi důležitý prvek prevence pravidelné kontroly u lékaře. Pravidelné pohybové aktivity už ale za velmi důležité pro předcházení cukrovce považuje jen 57 % respondentů. O 3 % méně (54 %) označilo jako velmi důležité omezování sladkého a 50 % omezení alkoholu, případně úplnou abstinenci.

Pokud už cukrovka u člověka propukne, lze vhodnou životosprávou a spoluprací s lékaři předejít jejím závažným komplikacím. Naopak při nedodržování stanovených pravidel hrozí vznik závažných chorob srdce a cév, snížení obranyschopnosti a z toho plynoucí častější infekční nemoci, poškození nervů v celém těle, poškození ledvin až selhání ledvin, poškození oční sítnice vedoucí k oslepnutí či amputace dolních končetin.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
st 18.11.2015 11:23




3 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka