Rokycanští ochránci přírody také uklízeli svět

Clean Up the World /Ukliďme svět/ je mezinárodní kampaň, kterou v České republice koordinuje Český svaz ochránců přírody. V rámci podpory této významné akce organizují skupiny dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí, parků, cest, břehů řek a potoků či chráněných území. Smyslem však není pouze...

Jarní servisní akce AUTO CB

Clean Up the World /Ukliďme svět/ je mezinárodní kampaň, kterou v České republice koordinuje Český svaz ochránců přírody. V rámci podpory této významné akce organizují skupiny dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí, parků, cest, břehů řek a potoků či chráněných území. Smyslem však není pouze uklízet, ale především přimět lidi k zájmu o stav životního prostředí i zaangažovat různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a přimět je k aktivnímu postoji. V letošním roce probíhá již jubilejní 21. ročník, přičemž se jej každoročně zúčastní asi 35 miliónů dobrovolníků z více jak 100 zemí. Ani naše republika není vyjímkou. Na webových stránkách www.csop.cz/uklidmesvet lze najít informace o této praktické pomoci přírodě, která probíhá především v jarním a podzimním období. Do kampaně se můžete zapojit i Vy prostřednictvím ČSOP či jiných organizátorů, kteří zpravidla poskytují i materiální a metodickou podporu. Alespoň v případě Českého svazu ochránců přírody to tak je.

Prvotním impulsem vzniku této aktivity byl celoživotní sen australského stavitele lodí a jachtaře Iana Kiernana obeplout svět. Ve svých 47 letech podnikl na jachtě cestu kolem světa /1986 – 1987/. Během plavby byl však šokován, když viděl, čím vším jsou moře znečištěná a zaneřáděná. Po svém návratu domů se rozhodl sezvat své přátele, ti pozvali své přátele a společně s dalšími pak vyčistili 270 km mořského pobřeží. Bylo to 8. ledna 1989. Tehdy dobrovolníci sebrali 5 000 tun odpadu. Další rok se rozšířila kampaň po celé Austrálii a poté do dalších zemí. A myšlenka Clean Up the World byla na světě.

Kampaň „Ukliďme svět“ v České republice probíhá od roku 1993 a účastní se jí více než osm tisíc dobrovolníků z nevládních organizací, mateřských, základních a středních škol, dětských oddílů i zájmových klubů, přičemž děti tvoří většinu. Z celkového množství sebraného odpadu, které se obyčejně pohybuje kolem dvou set tun, bývá přibližně 10 % recyklováno. Hlavním přínosem, který projekt plní již od svého počátku, je posílení povědomí o odpovědnosti každého jednotlivce za stav našeho společného životního prostředí. Velký význam má tento fakt zejména pro děti, které si díky takovýmto akcím upřesňují svůj pohled na přírodu a dotvářejí své hodnotové žebříčky. Nedílnou součástí akce je i zveřejnění informací o kampani a to především v regionálním tisku. Při té příležitosti je informována široká veřejnost o problému odpadů a znečišťování přírody a životního prostředí a zároveň je tak uveden příklad pozitivní činnosti napomáhající k řešení problému.

Ani rokycanští ochránci přírody nezůstávají stranou. Každoročně uklízejí společně s dalšími dobrovolníky svět. Nejinak tomu bylo i dnes /27. dubna/, kdy se zhruba sedmdesátka dobrovolníků vydala uklízet Klabavskou přehradu. Akce vypukla úderem deváté hodiny, kdy k sídlu rokycanských ochranářů kromě členů organizace dorazila i skupinka dětí z družiny ze Základní školy Jižní předměstí v Rokycanech pod vedením paní Sloupové. Tou dobou byli na cestě i další dobrovolníci – členové odnože mladých ochránců přírody ze Stoda, Zbůchu a Nýřany pod vedením paní Svobodové. Ti ještě cestou přibrali děti z 15. Základní školy v Plzni pod vedením paní Surmajové. Dobře naladěni i díky dobrému počasí se všichni účastníci uklízecí akce sešli před domkem srázného Klabavské nádrže pana Groskopfa. Po krátkém úvodnímu slovu organizátorů začal úklid nepořádku, který zde lidé zanechali při svých aktivitách, ty rybářské nevyjímaje. Sympatické bylo, že se do akce zapojili i obyvatelé Klabavy, chataři i samotní vyznavači rybolovu, když viděli, že zde úklid probíhá. Vzhledem k tomu, že se do úklidu pustila početná skupina malých i velkých milovníků přírody, byla práce za necelé tři hodinky hotová. Nasbíraných více než padesát pytlů nejrůznějšího odpadu hovořila za své. V pytlích tak skončilo vše, co v krásné přírodě Klabavské nádrže nemělo co dělat – plasty, sklo i nejrůznější kuriozity, např. dětská tříkolka či nárazník od auta. Všechny tyto věci hyzdící přírodu byly pracovníky Povodí Vltavy, s.p., kteří se do akce také významně zapojily, svezeny k dalšímu zpracování.

Akce poté pokračovala společným opékáním špekáčků jako poděkování všem zúčastněným a prohlídkou vodního díla Klabava. Hrázný Groskopf seznámil přítomné s historií tohoto díla, ale i se samotnou, náročnou prací hrázného. Úplný závěr pak obstarala projížďka na koni, kterou uvítali především děti. Poté následoval odjezd přistavenými autobusy zpět domů s pocitem dobře vykonané práce pro přírodu.

Klabavská nádrž nedaleko Rokycan je známou zastávkou celé řady opeřenců při jarních a podzimních tazích. Máte-li štěstí, setkáte se zde s kormorány, volavkami, orlovci či jinými zajímavými druhy. Na Klabavské nádrži se však můžete setkat i se vzácnými zástupci savců. Máte-li štěstí můžete spatřit vydru říční či bobra evropského. Vzhledem k tomu, že je to zvíře s noční aktivitou – spatříte spíše jeho pobytová znamení – poražené či okousané stromy. I z tohoto důvodu se každoročně rokycanští ochránci přírody společně s dobrovolníky pouštějí do úklidu této krásné lokality. Vždyť podíváme-li se kolem nádrže, je její okolí silně znečištěno nejen od samotných lidí, kteří se v její blízkosti pohybují, ale i díky četným naplaveninám, které sem přinese voda z Padrťského potoka.

Je nutné připomenout, že se úklid Klabavské nádrže opakuje každoročně a vždy se setkává s velkým ohlasem. A ani letos nebyl vyjímkou. Díky spolupráci s dětmi z 15. ZŠ z Plzně, ZŠ Stod, ZŠ Jižní předměstí Rokycany a dalšími dobrovolníky se během dopoledne podařilo vyčistit okolí Klabavské nádrže od nejrůznějších odpadků. Je sympatické, že ve víkendovém úklidu nebyli rokycanští ochránci přírody osamoceni, neboť se uklízelo i na dalších místech Rokycanska.

Tím však aktivity rokycanských ochránců přírody zdaleka nekončí. Kromě praktické činnosti v přírodě je nyní čekají dva zájezdy, přičemž 11. května se vypraví do Tábora a do ZOO Větrovy. V červnu, konkrétně osmého se pak vydají do Vimperka a na Lipno – na stezku korunami stromů. Už teď je jisté, že budou v obou případech vypraveny dva autobusy, takže máte-li zájem, zcela jistě neotálejte s přihlášením. Bližší informace o akcích najdete na www.csop.erc.cz či telefonním čísle 603239922.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 29.04.2013 07:18



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka