Romové z Dobré Vody se vlnili v afrických rytmech

Nejen africké bubny se rozezněly v polovině února při autorském hudebním pořadu, který pro Romy v Dobré Vodě u Toužimi přichystalo občanské sdružení Český západ ve spolupráci s o. s. Potichounku. Během tří hudebních bloků určených pro různé věkové kategorie, si účastníci vyzkoušeli mnoho netradičníc...

Cílená propagace v Plzni

Nejen africké bubny se rozezněly v polovině února při autorském hudebním pořadu, který pro Romy v Dobré Vodě u Toužimi přichystalo občanské sdružení Český západ ve spolupráci s o. s. Potichounku. Během tří hudebních bloků určených pro různé věkové kategorie, si účastníci vyzkoušeli mnoho netradičních hudebních nástrojů, pracovali s rytmem nebo zpívali s mikrofonem. Cílem pořadu bylo zprostředkovat místním lidem nevšední setkání s hudbou a dále rozvíjet jejich vrozené hudební nadání.

Dopolední blok byl určen nejmenším dětem, které v Dobré Vodě navštěvují Školičku – program připravující děti na vstup do mateřské školy. Při odpoledním bloku pro čtrnáct předškolních a školních dětí se nejen společně hrálo a zpívalo, ale také tancovalo. Děti nejvíce lákala hra na africké bubny djembe. Zpočátku se děti do aktivit zapojovaly velice opatrně, později se však osmělily a dokázaly vystoupit před ostatními i samostatně. „To, že si zde mohou děti v bezpečném prostředí vyzkoušet něco, co nikdy nedělaly, např. zpívat písničku do mikrofonu, je pro ně velká podpora sebevědomí," vysvětluje přínos pořadu Mgr. Jana Kosová, výkonná ředitelka sdružení Český západ. „Věříme, že když si tady děti vyzkouší svoje dovednosti, postupně získají odvahu zkoušet nové věci i v jiných oblastech, třeba ve vzdělávání nebo hájení svého názoru," doplňuje Mgr. Jana Kosová. Na poslední podvečerní blok se sešlo dvanáct dospělých a dospívajících. I u nich hudební pořad sklidil velký úspěch a Český západ již nyní plánuje jeho další pokračování.

Ondřej Tichý a Pavla Fendrichová z občanského sdružení Potichounku, kteří do Dobré Vody s autorským hudebním pořadem přijeli poprvé, věří, že podobné pořady mají v sociálně vyloučených komunitách své opodstatnění. „Přispívají ke zlepšení mezilidské komunikace, sociálních vztahů a také k prohlubování duševní i fyzické rovnováhy člověka," vysvětluje svůj názor Ondřej Tichý, předseda sdružení.

Hudební pořad vznikl a byl realizován na základě analýzy potřeb obyvatel Dobré Vody v rámci projektu Komunitní práce v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku, jehož podporu získalo občanské sdružení Český západ v rámci grantového schématu „Podpora sociální integrace v Karlovarském kraji" Společného regionálního operačního programu (SROP). Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi od roku 2002. Místním obyvatelům mimo jiné nabízí nebo zprostředkovává práci, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí nebo poskytuje sociální služby.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.02.2008 11:48



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka