S hudbou za památkami Plzeňského kraje

Sobota 2.8.08 18.00 Strážiště u Mladotic, koslel sv. Martina Johann Sebastian Bach: Goldbergovy variace BWV 988 Nastudování Goldbergových variací J.S.Bacha Zanetto triem čerpá především ze zkušeností violoncellisty P.Hejného, který se interpretací barokní hudby zabývá již od roku 1977 – jako...

Jarní servisní akce AUTO CB

Sobota 2.8.08 18.00 Strážiště u Mladotic, koslel sv. Martina
Johann Sebastian Bach: Goldbergovy variace BWV 988
Nastudování Goldbergových variací J.S.Bacha Zanetto triem čerpá především ze zkušeností violoncellisty P.Hejného, který se interpretací barokní hudby zabývá již od roku 1977 – jako člen Pražských madrigalistů, Antiquarius Consort i jako spoluhráč předních interpretů barokní hudby. Jeho přínos v chápání struktury tohoto díla je pro provedení Zanetto triem klíčový, byť je úprava D.Sitkovetského velmi zdařilá.
Soubor sice nehraje v nižším ladění 415 Hz, jak bývá zvykem u souborů hledajících autentickou interpretací přesné vyjádření díla, tvorbou tónu i celkovou tónovou kulturou se však k této snaze hlásí. Pro interprety je toto dílo velkou výzvou, pro posluchače citlivého ucha a srdce příležitostí k vnitřnímu ztišení.

ZANETTO TRIO
představuje trojici hudebníků, kteří se sešli k provedení Goldbergových variací J.S.Bacha v úpravě pro smyčcové trio D.Sitkovetského a jejichž vzájemné porozumění dalo základ další spolupráci na repertoáru psaném pro toto nástrojové obsazení. Za své jméno soubor vděčí krásnému nástroji violoncellisty P.Hejného, který postavil v roce 1581 v Brescii italský houslař Pellegrino Zanetto.


Houslistka RADKA BERANOVÁ

studovala Konzervatoř v Plzni a v Praze u profesorů O.Lébra a V.Rejška, poté Akademii múzických umění v Praze ve třídě profesorů J. Vlacha a V.Snítila a Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater v Německu u prof. J.Epsteina, kde byla stipendistkou DAAD. Je držitelkou několika mezinárodních cen (Kocianova houslová soutěž, Beethovenova houslová soutěž, Soutěž H.Wieniawského a K.Lipinského).
Již za studií se věnovala komorní hře, do které ji zasvěcovali postupně prof. J.Vlach, J.Talich, I.Klánský J.Epstein, E.Brunner, T.Kakuschka…
Od roku 1987 byla členkou Českého komorního orchestru a poté Talichova komorního orchestru.
Na konzervatoři v Plzni vyučuje hru na housle a komorní hru od roku 1990. Zde byla také iniciátorkou založení komorního orchestru Arco, kde působila jako koncertní mistr. Pravidelně vyučuje na mezinárodních houslových kurzech – Music Academy Pilsen.
Premiérovala řadu děl soudobých skladatelů.

Violista ZBYNĚK PAĎOUREK

je členem Kocianova kvarteta. Studoval nejprve houslovou hru na Konzervatoři v Plzni ve třídě prof. J.Holotové a poté Akademii múzických umění u prof. I.Štrause. V průběhu studií na HAMU působil v komorním souboru FOK Musica Bohemica a v Českém komorním orchestru. V již zmíněných souborech se též začal věnovat i hře na violu, s kterou v roce 1992 absolvoval hudební akademii u prof. J.Motlíka. V tomto roce byl současně členem Českého noneta, z kterého však v roce 1993 odchází do Kocianova kvarteta, kde působí současně s vyučováním na Plzeňské konzervatoři dodnes.

Violoncellista PETR HEJNÝ

pochází ze sochařské rodiny. Hrát začal v sedmi letech na housle a od devíti se učil na violoncello u prof. K. P. Sádlo. Poté studoval na Konzervatoři v Praze u prof. V. Moučky a prof. J. Chuchro a na AMU ve třídě prof. M. Sádlo. Již během studií se zúčastnil několika mezinárodních soutěží. Nejprve v letech 1969 a 1972 rozhlasové soutěže Concertino Praga, kde získal 1.ceny, a v roce 1976 Interpretační soutěže Ministerstva kultury, kde obdržel 3.cenu a cenu za nejlepší provedení Popperovy Tarantelly. V dalších letech hrál jako sólista s mnoha českými orchestry a klavíristou prof. A. Holečkem.
V roce 1977 se stal členem Pražských madrigalistů – komorního souboru České filharmonie – a začal se intenzívně zabývat studiem staré hudby a hrou na violu da gamba a barokní violoncello. V letech 1987-97 byl členem Doležalova kvarteta. Dva roky působil v České filharmonii. Spolupracuje s několika komorními soubory – Antiquarius Consort, České violoncellové duo aj. Hraje též s mnoha předními interprety – J.Sukem, B.Matouškem, I.Ženatým, Z.Růžičkovou, J.Hálou, J.Tůmou, G.Lukšaité-Mrázkovou, S.Ishikavou, Y.Oshimou aj.
Kromě komorní hry vystupuje Hejný na sólových recitálech a jako sólista s komorními orchestry, jak na violu da gambu a barokní cello, tak na moderní violoncello. Nahrál řadu skladeb pro Český rozhlas a přes 30 sólových i komorních CD pro firmy Supraphon, Panton, Arta records, Pony Canyon, Bonton, Popron, Lotos, ADDA, Harmonia mundi aj.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.07.2008 13:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka