Šance Tachovska stát se Národnim geoparkem GeoLoci posoudili odborníci

Poslední dva zářijové dny proběhla terénní inspekční cesta dvou členů Rady Národních geoparků do kandidátského území Národního geoparku GeoLoci (okres Tachov a město Úterý v Plzeňském kraji). Hodnotitelé navštívili vybrané nejvíce turisticky exponované lokality našeho území, sešli se s klíčovými par...

Cílená propagace v Plzni

Poslední dva zářijové dny proběhla terénní inspekční cesta dvou členů Rady Národních geoparků do kandidátského území Národního geoparku GeoLoci (okres Tachov a město Úterý v Plzeňském kraji). Hodnotitelé navštívili vybrané nejvíce turisticky exponované lokality našeho území, sešli se s klíčovými partnery geoparku, starosty měst a obcí i zástupci politického života a debatovali s nimi o úrovni infrastruktury cestovního ruchu a míře podpory klíčových partnerů.

Terénní inspekční cesta RNDr. Luboše Stárky a Ing. Martina Šauera, PhD. během prosluněných zářijových dní 29. a 30. 9. 2011 vedla přes Plánsko, Chodovoplánsko, Svojšínsko, Stříbrsko, Bezdružicko a Útersko. Čtvrteční dopoledne věnovali hodnotitelé nejen úvodní prezentaci a debatě se starosty obcí a zástupci mikroregionů, ale také prohlídce rekonstruovaného zámku ve Svojšíně (sídlo geoparku GeoLoci, o.p.s.) a výšlapu po zdejší naučné stezce „Skalní defilé u Svojšína“. Odpoledne bylo ve znamení návštěvy Hornického muzea v Plané a blízké naučné stezky „Dolování v okolí Michalových Hor“, kde inspektoři se svými průvodci zavítali také do významného zimoviště netopýrů - zachovalé štoly „Malá Barbora“. Večer navštívili mimo jiné provoz Rodinného pivovaru Chodovar a po setkání se starosty a zástupci občanských sdružení a místních podnikatelů se odebrali do Světců u Tachova na noční prohlídku zdejší jízdárny, která je největší ve střední Evropě.

Druhý den „sfárali“ s bývalým horníkem a nynějším skvělým průvodcem J. Liškou a předsedou místního hornicko-historického spolku Radkem Strankmüllerem do Královské dědičné štoly Prokop v Hornickém skanzenu ve Stříbře a po pracovním obědě se zástupci politického života vyrazili ještě na výšlap do Sedmihoří.

„Tato oficiální návštěva je klíčovou událostí v celé historii geoparku GeoLoci, neboť na jejím základě bude koncem tohoto roku rozhodnuto o udělení titulu Národní geopark pro naše území“, komentuje celou akci RNDr. Jiří Hlávka, předseda správní rady GeoLoci, o.p.s.

Geopark GeoLoci tvoří 1/3 přeshraničního Česko–Bavorského geoparku, jehož další dvě části (Egeria
– Karlovarský kraj a Bayern – Bőhmen – Bavorsko) se již tímto prestižním titulem honosí. Pokud tedy
region Geoloci získá titul Národní geopark, mohou všechny tři části přeshraničního Česko–Bavorského geoparku společně žádat o titul Evropský geopark a Světový geopark UNESCO.

Myšlenka utvoření přeshraničního Česko-Bavorského geoparku je představiteli regionů, obcí i hornických spolků postupně rozvíjena od roku 2001. Cílem GeoLoci o.p.s. je realizovat myšlenku Česko-bavorského geoparku, pečovat o místní prostředí (především o geologické památky, krajinné prvky, prameniště minerálních vod a lokality s výskytem chráněných druhů živočichů a rostlin, ale i kulturní a technické památky, jako jsou např. pozůstatky hornictví), vzdělávání a osvěta.

Zpřístupňováním lokalit geoparku, vytvářením návštěvnické infrastruktury a pořádáním akcí přispívá geopark k rozvoji regionu, ochraně jeho bohatství a vytváří podmínky pro šetrný cestovní ruch.

Co je to geopark?
Geopark je region, zahrnující řadu přírodně cenných a geologicky zajímavých míst, která prezentuje veřejnosti v rámci vzdělávacích a osvětových aktivit, pečuje o ně a zprostředkovává jejich využití v souladu s principy šetrného cestovního ruchu a udržitelného rozvoje. Geopark propojuje aktivity obcí, neziskových organizací a podnikatelů a koordinuje jejich zapojení do rozvojových projektů a dalších aktivit. Narozdíl od přírodních parků, chráněných krajinných oblastí nebo národních parků, není geopark žádnou zákonem stanovenou formou ochrany, ale spíše platformou pro spolupráci jmenovaných subjektů při rozvoji území a společnou marketingovou značkou území.

Síť Národních geoparků
Od roku 2007 je při Ministerstvu životního prostředí ČR ustanovena Rada národních geoparků, která
uděluje titul „Národní geopark“ a postupně tak utváří Síť národních geoparků. Jako první byli do této
sítě přizváni Národní geopark Český ráj a Národní geopark Egeria (víceméně celý Karlovarský kraj).
Dalším kandidátem na udělení titulu Národní geopark je právě region GeoLoci (Tachovsko) spolu
s Krajem blanických rytířů (Benešovsko), Vysočinou a Železnými horami. V průběhu srpna – září
proběhly ve všech kandidátských území inspekční cesty členů Rady národních geoparků a v listopadu
2011 bude rada jednat o udělení titulů „Národní geopark“.

Česko-bavorský geopark
Myšlenka utvoření přeshraničního Česko-Bavorského geoparku je představiteli regionů, obcí i hornických spolků postupně rozvíjena od roku 2001. 25. června 2003 bylo v Karlových Varech slavnostně podepsáno Společné prohlášení o podpoře Česko-Bavorského Geoparku hejtmany Karlovarského a Plzeňského kraje a zemskými rady čtyř bavorských okresů: Neustadt, Tirschenreuth, Wunsiedel a Bayreuth. Pozdější jednání upřesnila mapu rozlohy Česko-bavorského geoparku, který tvoří tři regiony, tzv. Národní geoparky. Geopark Bayern leží na území zmíněných čtyř bavorských okresů, Geopark Egeria zabírá většinu území Karlovarského kraje a Geopark GeoLoci tvoří území okresu Tachov a města Úterý v Plzeňském kraji.

GeoLoci – kandidátské území na titul „Národní geopark“
Severozápadní část Českého masivu je z geologického hlediska jedna z nejzajímavějších oblastí v celosvětovém měřítku. Lze zde spatřit řadu atraktivních lokalit – údolí řeky Mže nebo Tiché se souvislými skalními masívy, údolí Hadovky či Kosího potoka nebo geomorfologicky zajímavé území tachovské brázdy. Vyskytují se zde i lokality unikátní svými mineralogickými nálezy – např. Vlčí hora se vzácnými pyroxeny a amfiboly. Západní hranici geoparku tvoří horský pás Českého lesa, který je bohatý na podmáčené náhorní enklávy s ukázkou smíšených rašelinišť či typických vrchovišť. Na území GeoLoci se vyskytuje hojný počet míst s rozsáhlou montánní historií. Řadí se k nim historické důlní revíry, které často v terénu dokreslují hmatatelné pozůstatky montánní činnosti, jako je například Klašterní les se zlatonosným reliktem permokarbonu u Křivců, revír Střibro, Michalovy Hory, Broumovsko-Tři Sekery, železnorudná lože na stříbrsko-plaském pruhu paleovulkanitů anebo v nedávné historii těžená ložiska uranových dolů.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 15.10.2011 05:31




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka