Správa národního parku Šumava prodává dřevo nejlépe ve své historii

Za nejvyšší ceny ve své historii teď prodává dřevo Správa NP a CHKO Šumava. Oproti roku 2010 vydělá správa parku v roce 2013 při prodeji stejného množství dřeva o 27 milionů korun navíc. Hlavními důvody jsou změna cenové politiky současné správy parku a zvýšené množství dřeva prodávaného přes elektr...

Cílená propagace v Plzni

Za nejvyšší ceny ve své historii teď prodává dřevo Správa NP a CHKO Šumava. Oproti roku 2010 vydělá správa parku v roce 2013 při prodeji stejného množství dřeva o 27 milionů korun navíc. Hlavními důvody jsou změna cenové politiky současné správy parku a zvýšené množství dřeva prodávaného přes elektronické aukce.
Dobře zpeněžit zboží, které prodáváte - cíl každého hospodáře, který by měl platit i pro státní sféru. Vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava se to teď při prodeji jednoho kubíku dřeva daří nejlépe za více než dvacetiletou dobu své existence.

„Správa státní organizace by se měla řídit stejnými ekonomickými pravidly jako řízení soukromé firmy. Nakládat s majetkem, který není váš, za peníze, které nejsou vaše, mnohdy u státních organizací končí řadou nehospodárností. To není náš styl a i proto je dnes průměrná prodejní cena dřeva ve všech sortimentech historicky nejvyšší,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Důvodem je nová, tvrdší, politika správy parku související s prodejem dřeva. Druhým z faktorů, které cenu navýšil, je zvýšení množství dřeva prodávaného přes elektronické aukce.

Ve srovnání s prvním kvartálem loňského roku narostlo zpeněžení jednoho kubíku dřeva o 400 korun, tedy o čtvrtinu z původní ceny. Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2009 cena dřeva stejných sortimentů narostla až o 800 korun na kubíku, což je poloviční nárůst.

„Očekáváme, že při stejném množství prodaného dřeva (cca 105 tisíc kubíků) jako v roce 2012 utrží letos správa parku o deset milionů korun více. Ve srovnání s rokem 2011 utržíme díky elektronickým aukcím a aktivnímu přístupu o zhruba 18,5 milionů korun více a ve srovnání s rokem 2010 to bude o 27 milionů více,“ srovnává Jiří Kvapil, ekonomický náměstek Správy NP a CHKO Šumava.

Přitom cena dřeva v místě obvyklá - v tomto případě cena dřeva, se kterým se běžně obchoduje na Šumavě – zůstala například od minulého roku téměř stejná.

„V minulých letech kontroloval prodej dřeva na správě parku jediný člověk. Sledovali jsme ceny v čase a místě obvyklé a nedovedu si vysvětlit, proč se tehdy prodávalo dřevo levněji, než mohlo. Prodávat pod cenou umí každý a ani nechci spekulovat, proč tomu tak dříve bylo, rozhodně jsme to okamžitě změnili. Naší ambicí je dobře hospodařit a to se samozřejmě promítá do naší obchodní politiky,“ vysvětluje Jiří Mánek.









S nástupem nového vedení správy parku měla organizace vážné finanční problémy, nicméně situaci se podařilo i ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR stabilizovat. Pracovníci správy parku odvádí maximum a to se také promítlo do vyšších cen prodávaného dřeva. Správa parku více než kdy jindy prodává dřevo v elektronických aukcích - od nástupu ředitele Mánka do funkce prodala zhruba 14 procent dřeva přes elektronické aukce, v roce 2011 to nebylo ani pět procent. Množství dřeva, které je určené k elektronickým aukcím bude v dalších měsících narůstat, až zhruba k hranici 20 procent.

„Za první kvartál tohoto roku jsme přes aukce prodali přes 47 procent dřeva,“ uvádí náměstek Jiří Kvapil.

Prodej dřeva přes elektronické aukce spočívá v tom, že se zájemci zaregistrují na stránkách www.woodproject.cz, kde soutěží o cenu, za jakou jsou dřevo ochotni koupit. Vedle toho, že je prodej dřeva z lesů, o které pečuje správa parku efektivní, tak je i moderní a transparentní. Zájem firem roste, mohou zde nakupovat i menší množství dřeva a cenu nemůže ovlivnit nikdo zvenčí.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 27.04.2013 07:06



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka