Štybar vícemistrem světa v cyklokrosu

Zdeněk Štybar ze Stříbra vzdal poslední závod Světového poháru v cyklokrosu týden před MS v důsledku onemocnění, když v týdnu před závodem ležel v horečkách. Na otázku, jak se cítí zdravotně po nemoci těsně před MS, odpověděl, že je tak na 90-95% v pořádku. Zdeněk dorazil do dějiště šampionátu v...

Zdeněk dorazil do dějiště šampionátu v italském Trevisu již v úterý a za ním dorazily dva autobusy jeho fanoušků, jeden z Belgie a druhý s Fan clubem ze Stříbra. Fanouškové mu svým skandováním a troubením na trumpety vytvořili téměř domácí prostředí a neúnavně ho hnali dopředu.
Zdeněk jel celý závod v kontaktu s čelem závodu, ale až na jednu výjimku v šestém kole se do čela závodu nehrnul, nicméně svoje soupeře si pečlivě hlídal. Trať nebyla ideálně cyklokrosová a tak jezdila v čele velká skupina jezdců, ve které byl Zdeněk v jednu chvíli na špičce a za chvíli třeba desátý. Velkou skupinu roztrhl až pád v sedmém kole, kterému se naštěstí jak Štybar, tak Šimůnek vyhnuli a zůstali tak ve vedoucí sedmičlenné skupině.

Rozhodujícím momentem se ukázal začátek posledního kola, kdy nastoupil loňský mistr světa do 23 let v cyklokrosu Lars Boom z Nizozemska. V té době byl nejen náš Zdeněk Štybar, ale i Sven Nys vzadu ve skupině a i když se za Boomem ještě spolu s Verveckenem okamžitě vydali, tak úřadující mistr světa časovkářů silničářů si už náskok udržel. Šmouhou na jeho mistrovském titulu byla jeho nesportovní práce lokty, kterou pocítil i Štybar. O dvě zbývající medaile se tedy poprali Nys, Vervecken a Štybar, který nakonec vybojoval stříbro. Další skupinu závodníků přivedl do cíle na pátém místě Radomír Šimůnek.

Zdeňkovo druhé místo je po dlouhých sedmi letech půstu opět svátek českého cyklokrosu, a to ještě na pátém místě dojel Radomír Šimůnek. Nutno připomenout, že kvůli náhlému onemocnění nestartoval další český cyklokrosař Petr Dlask (stříbrný v roce 2001 v Táboře), kterému se letos celkově sezóna zdravotně příliš nevydařila. Vzhledem k tomu, že Zdeňkovi je teprve 22 let, Šimůnek je o dva roky starší, Lukáš Klouček v kategorii do 23 let dlouho o medaili bojoval a Lubomír Petruš dosáhl mezi juniory na bronz, vše nasvědčuje tomu, že se českému cyklokrosu blýská na lepší časy.