V České republice byla založena asociace science center

V České republice byla založena profesní asociace science center Tým zástupců předních science center a planetárií založil ve včerejších dopoledních hodinách Českou asociaci science center. Vyvrcholily tak více než čtyřleté snahy o ustavení profesionální organizace, která bude cíleně vytvářet poziti...

Jarní servisní akce AUTO CB

V České republice byla založena profesní asociace science center Tým zástupců předních science center a planetárií založil ve včerejších dopoledních hodinách Českou asociaci science center. Vyvrcholily tak více než čtyřleté snahy o ustavení profesionální organizace, která bude cíleně vytvářet pozitivní image science center, neformálního vzdělávání a komunikace vědy u české veřejnosti.
„Naším dlouhodobým cílem je popularizovat vědu a techniku za účelem vzdělávání široké veřejnosti, spolupracovat s orgány státní správy při projednávání zásadních otázek týkajících se neformálního vzdělávání a podporovat dialog mezi vědou a veřejností“, komentuje Mgr. Vlastimil Volák, ředitel plzeňského Techmania Science Center a zároveň první zvolený předseda správní rady asociace: „Zakládajícími členy se stalo 6 regionálních center popularizace vědy z celé republiky, které svými činnostmi v oblasti neformálního vzdělávání ročně osloví zhruba milion návštěvníků“, dodává Volák. U zrodu asociace, založené jako zájmové sdružení právnických osob, stála regionální science centra v Plzni, Liberci, Brně, Ostravě a Hradci Králové: Techmania Science Center, Labyrint Bohemia provozující science center iQpark, Moravian Science Centre Brno, Hvězdárna a planetárium Brno, VŠB-TU Ostrava zaštiťující Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Plzeňská Techmania se stala i formálním sídlem celé asociace. V blízké budoucnosti se počet členů asociace rozroste např. o připravované ostravské science center Svět techniky nebo o olomouckou Pevnost poznání: „Máme velký zájem stát se členy České asociace science center, k našemu přistoupení dojde s největší pravděpodobností již v květnu“, vysvětlila Mgr. Blanka Krausová, manažerka projektu Pevnost poznání. Právě Olomouc by se měla stát místem dalších konkrétních kroků asociaci: v červnu pravděpodobně na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého proběhne její první valná hromada. Všichni zakládající členové jsou příjemci dotací z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), jenž v současné době podporuje neformální vzdělávání financemi v řádu miliard Kč. „Založení Asociace vítáme, protože projekty financované z OP VaVpI nejsou jen o fázi implementační, ale také o udržitelnosti. Asociace umožní svým členům sdílet informace a zkušenosti, což je pro udržitelnost jednotlivých projektů velmi důležité“, komentoval Ing. Jan Kříž, vrchní ředitel sekce řízení OP VaVpI. „Díky založení Asociace mají nyní science centra možnost vystupovat silnějším hlasem směrem ke státu, k obhajobě svých zájmů. Ty se mohou týkat oblasti vzdělávání, legislativních úprav.“ Česká asociace science center navazuje na úspěšné zahraniční projekty, zejména na Evropskou síť science center a muzeí (ECSITE), jež je považována za nejvýznamnější evropskou platformu pro popularizaci a komunikaci vědy.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 14.04.2013 06:10



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka