V Muzeu se můžete projít na Cestě k animaci

V Západočeském muzeu v Plzni již od 3. listopadu probíhá výstava s názvem Na cestě k animaci. „Výstava je takovým předobrazem festivalu Podzimní sklizeň Animánie. Jsou zde ve vzájemných souvislostech představeny ty nejzajímavější projekty současné české animované tvorby a příbuzných obor...

Jarní servisní akce AUTO CB

V Západočeském muzeu v Plzni již od 3. listopadu probíhá výstava s názvem Na cestě k animaci. „Výstava je takovým předobrazem festivalu Podzimní sklizeň Animánie.

Jsou zde ve vzájemných souvislostech představeny ty nejzajímavější projekty současné české animované tvorby a příbuzných oborů – komiksu a ilustrace,“ představuje expozici Martina Voráčková, hlavní koordinátorka projektu Animánie. A dodává, že současně s výstavou budou každé pondělí v Muzeu probíhat interaktivní programy pro školní kolektivy.

Hlavně malé děti upoutá působivá kolekce čtrnácti filmových dekorací a desítky loutek z filmu Autopohádky. Návštěvníci se podívají do tajů filmových scén, například na pohádkové náměstí, do kanceláře pana účetního Pištory, do stylové zahradní restaurace nebo na okresní silnici, kde se prodávají „autopohádkové“ automobily. V rámci doprovodné fotokolekce se setkají i s řadou zajímavých momentů z natáčení filmu i s osobnostmi Lucií Bílou, Viktorem Preisem či Ladislavem Mrkvičkou, kteří hrdinům propůjčili své hlasy.

„Nejvíce mě zaujala ta část výstavy, která dokumentuje život Aloise Nebela. Viděl jsem před několika týdny film a myslím, že se na něj půjdu podívat znovu,“ říká Jiří Fára u komiksové trilogie, která se letos na podzim dočkala filmové adaptace. Film Alois Nebel se bude promítat několikrát v rámci festivalu Podzimní sklizeň v Měšťanské besedě.

Autorky Barbara Šalamounová a Lucie Lomová představují na výstavě svoji práci za poslední tři roky. Spojily ji ve dvojvýstavu nazvanou Čechové a Divoši. Obě se vrátily do naší minulosti, kterou zpracovaly v obsáhlých komiksových knihách. „Komiks paní Šalamounové mě oslovil. Zrovna se totiž učím na zkoušku z historie, jsem duchem neustále v dobách rakousko-uherské monarchie a některé události té doby jsou zrovna přede mnou,“ usmívá se před výstavním panelem studentka Kristýna Kolářová. Album Divoši Lucie Lomové vychází ze zápisků mladého cestovatele Alberta Vojtěcha Friče, který v roce 1908 přivezl do Evropy indiána. Kniha vyprávějící příběh o setkání dvou mužů a dvou kultur vyšla letos na jaře. V muzeu prezentují své komiksy i audiovizuální tvorbu také studenti Ústavu umění a designu ZČU.

Na své si rozhodně přijdou i příznivci počítačových her, které se bez animace neobejdou. Studio Amanita design už má za sebou úspěšné hry Samorost nebo Machinárium, nyní přichází s další výtvarně působivou adventurou s názvem Botanicula. „Návštěvníci výstavy se mohou těšit na velkoformátové tisky z hry Jaromíra Plachého, dokonce si mohou Botaniculu vyzkoušet hrát, a to jako jedni z prvních,“ láká na výstavu Martina Voráčková.

Cestu k animaci si můžete procházet v Západočeském muzeu v Plzni až do 27. listopadu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.11.2011 03:17




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka