Zámek Bečov hostil Festival storytellingu v České republice

Ve dnech 17. - 20. 4. 2013 se uskutečnila svého druhu ojedinělá akce nazvaná „Festival storytellingu v České republice“. Jednalo se o součást mezinárodního projektu “Common Stories of Europe”, realizovaného v rámci programu celoživotního vzdělávání EU – partnerského projektu Grundtvig. Organizátor...

Cílená propagace v Plzni

Ve dnech 17. - 20. 4. 2013 se uskutečnila svého druhu ojedinělá akce nazvaná „Festival storytellingu v České republice“. Jednalo se o součást mezinárodního projektu “Common Stories of Europe”, realizovaného v rámci programu celoživotního vzdělávání EU – partnerského projektu Grundtvig. Organizátorem akce bylo o.s. CITRIN - sdružení pro osobní rozvoj, zastoupené Dagmar Hartmannovou a Milanem Svobodou, které spolupracovalo se správami SHZ Bečov a SZ Valeč. Tyto památkové objekty nebyly vybrány náhodou, oba se totiž aktivně zapojují do projektu „Vzdělávací role NPU: edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní památky ČR“ (NAKI DF12P01OVVO14) a podobným aktivitám se již dlouhodobě věnují.


Přes třicet účastníků z Polska, Rumunska, Itálie, Lotyšska, Portugalska a České republiky se setkalo ve středu 17.4. v Praze. Odtud se druhého dne vydali západním směrem, aby hledali příběhy dvou historicky významných míst naší republiky ležících v Karlovarském kraji.


První zastávku představoval dne 18.4. zámek Valeč, teprve nedávno částečně zpřístupněný veřejnosti. V jeho areálu a okolním rozlehlém parku mohli dát účastníci volnost své fantazii a pomocí imaginace tvořit příběhy pouze na základě toho, jak na ně toto prostředí zapůsobilo a k čemu je inspirovalo. Aktéři byli rozděleni do čtyř skupin. Dvě z nich měli za úkol vymyslet příběh inspirovaný jedinečným parkem s volně rozmístěnými barokními sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Zbylé dvě skupiny se za doprovodu svých lektorů odebraly do zámku a do zámeckého kostela Nejsvětější Trojice. Lektoři však byli vázáni mlčenlivostí a účastníkům tak pouze zpřístupnili dané objekty a dbali na jejich bezpečnost. Ačkoliv se někteří ze „storytellerů“ pokoušeli jejich mlčení prolomit, neshledali se s úspěchem. Každá skupina posléze odvyprávěla vlastní příběh ostatním na místě, které si vylosovala, a až poté lektor stručně upřesnil a sdělil některá fakta a zajímavosti. Během prezentací, které měly často dramatizující charakter, se do určité míry všem skupinám podařilo přiblížit se skutečným příběhům svázaným s daným místem.


Těžištěm „Festivalu storytellingu v Čechách“ se poté dne 19. 4. 2013 staly hrad a zámek Bečov. Zde dostali účastníci, na rozdíl od Valče, za úkol hledat skutečná fakta a na jejich základě rekonstruovat autentické příběhy. Účastníci se opět rozlosovali do skupin zaměřených tentokrát na hrad, zámek a jeho mobiliář, relikviář sv. Maura a areál hradu a zámku ve vztahu k městu. Úkolem každé skupiny bylo najít, zpracovat a odprezentovat ostatním příběh daného tématu. Vybaveni složkami s výchozími informacemi se účastníci za doprovodu lektorů odebrali na svá stanoviště, kde se jim dostalo stručného výkladu. Poté již bylo na nich, aby objevovali, ptali se a skládali si dohromady jednotlivé dílky mozaiky zjištěných skutečností. Po práci v terénu skupiny využily připravených „brainstorming places“, kde měly k dispozici další cizojazyčné pracovní materiály a na omezený čas i přístup k internetu. Odpolední část byla věnována prezentacím rekonstruovaných příběhů, při kterých vybraná dvojice z každé skupiny představila ostatním svůj příběh.


K tématu, které určitým způsobem rezonovalo ve všech zadaných úkolech - tedy k problematice relikviáře sv. Maura, byli, k velkému překvapení všech, přizváni dva významní hosté. Jednalo se o Dannyho Douglase – obchodníka a specialistu na odhalování ukrytých cenností, který odstartoval proces hledání relikviáře a Františka Maryšku vedoucího týmu kriminalistů tehdejší Federální kriminální ústředny, který pátrání po relikviáři dovedl v roce 1985 do úspěšného konce. Oba pánové, kteří mají nesporný podíl na objevu významné zlatnické památky, se zapojili do ojedinělé diskuze, kdy každý představil svůj úhel pohledu na společný příběh pátrání a nalezení vzácného románského předmětu.


Práce všech skupin na Bečově byla zakončena společným promítnutím autentických záběrů z nalezení relikviáře, následnou besedou s pány Douglasem a Maryškou a závěrečným vyhodnocením prezentací účastníků, kteří zároveň obdrželi certifikát o absolvování kurzu.


Ať již se jednalo o tvoření příběhů polozapomenutých památek Valče za pomoci imaginace, či rekonstruování autentických příběhů Bečova jako historické památky s ojediněle dochovaným středověkým hradem, barokním zámkem a relikviářem sv. Maura, účastníci se vždy pokoušeli prostřednictvím příběhům zažít a poznat mnohovrstevnatost daného místa. To přineslo bezesporu přínos nejen jim, ale i zapojeným památkovým objektům ve správě NPU. A to nejen díky tomu, že hlavním komunikačním jazykem byla angličtina, ale především díky tomu, že nezatížení účastníci pocházející z různých koutů Evropy často nabídli nový úhel pohled na prezentaci daného tématu.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 24.04.2013 07:18



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka