Češi začínají jezdit na domácí dovolené

Češi už začínají, podobně jako Němci nebo Rakušané, jezdit na domácí dovolené, řekl manažer veletrhu Regiontour Jan Šilhánek.


Češi už začínají, podobně jako Němci nebo Rakušané, jezdit na domácí dovolené, řekl manažer veletrhu Regiontour Jan Šilhánek. České kraje, velká města a podnikatelé v cestovním ruchu proto stále více nabízejí vícedenní cestovní balíčky se speciálními produkty. Ve službách kolem cestovního ruchu pracuje každý devátý Čech.
"Dříve trávili lidé dovolenou v kuse, letos už si ji často půlili. Na dva týdny jeli k moři, týden tráví na horách a týden u vody, a to stále více v našich střediscích," řekl dnes novinářům Šilhánek. Vysvětluje to tím, že Češi jsou stále více vytíženi a také tím, že letos poprvé vydala agentura CzechTourism díky evropským fondům 150 milionů korun na propagaci Česka. Přesto budou u Čechů stále převládat domácí dovolené na chatách a chalupách.
Na Regiontouru, který se spolu s veletrhem GO koná v Brně od 11. do 14. ledna 2007, bude letos v jejich sedmnáctileté historii největší účast. Oproti loňsku se o tři procenta rozroste výstavní plocha a o dvě procenta počet vystavovatelů, kterých bude 1250 na ploše 20.000 m2. Veletrhy Brno předpokládají účast 38.000 lidí, z toho minimálně čtvrtiny odborníků, což je oproti loňsku nárůst o tisícovku. Zahraničních firem bude 13 procent, nabídnou přes 60 turistických destinací. Druhé největší zastoupení bude mít stovka slovenských vystavovatelů. Češi se hodně vracejí do slovenských hor.
Na veletrzích se představí 300 cestovních kanceláří. Celkem jich v ČR působí 672. První den bude kontrakčně-informační workshop zahraničních touroperátorů s představiteli českých subjektů cestovního ruchu. Ty se budou snažit mimo jiné odbourat trvající odpor venkova k cestovnímu ruchu.
Letošním stěžejním tématem veletrhu je golfová turistika. "Chceme oslovit zahraniční klientelu," uvedl Šilhánek. V Česku je podle něj 30.000 aktivních golfistů hrajících na 73 hřištích. Přitom na Slovensku jsou pouze čtyři a v Maďarsku osm, ale ve Skotsku 540. Tato klientela utratí ve střední Evropě dvě miliardy eur (přes 56 miliard Kč) a celosvětově deset miliard (přes 280 miliard Kč). Příjmy navíc rostou každoročně o 2,5 procenta.
Cestovní kanceláře, které se kromě pouhých zájezdů stále více zaměřují na speciální produkty, se také více orientují na seniory. Ti mají už letos přinést do kas českých firem cestovního ruchu deset procent všech příjmů, což je o tři procentní body více než loni, ale polovina oproti Německu.
Dalším tématem měly být cyklotrasy, kterých už je v ČR celkem 20.000 kilometrů. Po dohodě s odborníky, kteří tvrdí, že jen čtvrtina z nich odpovídá standardu EU, ale organizátoři výstav počkají dva až tři roky.
Podle radní Plzeňského kraje Olgy Kalčíkové podporuje kraj cestovní ruch výhradně ze svých zdrojů a nedostává ani korunu z rozpočtového určení daní. Příští rok vyčlení 12 milionů korun, zhruba stejně jako letos, a to na veškeré aktivity - od zahraničních prezentací, propagaci, podporu informačních center i venkova. Ročně vyjede na 15 veletrhů, také do Moskvy a Pekingu.
V červenci začalo na dálničním hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku fungovat česko-bavorské informační centrum, které potvrzuje, že téměř každý dotaz směřuje na Prahu. "Pomalu už ale postupují na Moravu, do Slezska a jižních Čech," uvedl Šilhánek. Veletrhy chtějí přivést jednotlivým regionům cestovní kanceláře, které by prodávaly jejich produkty.
Podle průzkumu CzechTourismu je nejpřitažlivější destinací v Plzeňském kraji Šumava, na chvostu zájmu turistů je Plzeňsko. Zájem o Plzeň ale roste díky firemní turistice, řekla Kalčíková. Jediným velkým čtyřhvězdičkovým hotelem je zatím Parkhotel, který se v dubnu rozrostl ze 72 na 150 pokojů. Příští rok v květnu vznikne v centru Plzně čtyřhvězdičkový kongresový hotel Diplomat se 195 pokoji a koncem roku podobný hotel Primavera Park s 95 pokoji. Kapacita pak už bude dostatečná, dodala Kalčíková. Kraj spolu s hotely nabídne příští rok nový produkt Visit Prague, sleep in Pilsen.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 30.12.2006 17:480 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq