Doubravka rozjela velké úklidy nepořádku po bezdomovcích, pomáhají i dobrovolníci

Další rozsáhlá likvidace nepořádku po osobách bez domova odstartovala na území městského obvodu Plzeň 4.


Ačkoliv lidí, kteří nemají střechu nad hlavou, žije v obvodu zhruba desítka, nepořádek, který na různých místech zanechávají, je značný. K úklidu veřejného prostranství se letos připojila i značná část dobrovolníků z řad veřejnosti.

Už v březnu se doslova k nepoznání změnilo místo na rohu Chrástecké a Doubravecké ulice, kde poblíž řeky přespávalo několik osob bez domova. Městský obvod nechal v březnu místo vyklidit a vyčistit. Další lokality pak byly vyklizeny i na základě oznámení občanů. Ve čtvrtek 8. dubna k nim přibyl také „plácek“ poblíž železničního domku u Parku Potoční. 

„Vítáme, že nám lidé stále častěji hlásí místa, kde se nepořádek nachází. Zároveň je prosíme, aby věc rovnou oznamovali městské policii na lince 156. Strážníci jsou ze zákona povinni situaci prověřit a dle situace pak vyrozumí náš úřad,“ říká místostarosta obvodu Václav Beran (ANO).

Klíčky od auta, plata od léků i budík

Ideálně po sobě uklidí sami bezdomovci po apelu ze strany strážníků. Pokud se tak nestane, a jedná se o méně náročný úklid, obvod na místo vysílá vlastní úklidovou četu. V případech, kdy je nutné zlikvidovat stovky kilogramů odpadu, pak poptává specializovanou firmu.

V bezdomoveckých stanovištích je přitom možné najít téměř cokoliv – klíče od auta, slunečník, plyšáky, koš se zeleninou, koloběžku, nabíječky na elektroniku, obaly od léků i budík. Součástí stanoviště jsou kromě matrací a stanů také různá ohniště nebo improvizované grily.

Přibývá dobrovolných úklidů

K úklidu veřejného prostranství na území čtvrtého obvodu se navíc stále častěji přidávají i dobrovolníci z řad veřejnosti. Například v sobotu 27. března se v rámci akce „Ukliďme Česko“ do úklidu zapojila více než dvacítka místních občanů včetně organizace Trash Hero Plzeň. Společně lidé za pouhý jeden den nashromáždili téměř 600 kilogramů odpadu.

„Všem, kteří se do úklidu zapojili, patří naše velké poděkování a uznání. Moc rádi jsme akci podpořili dodáním ochranných pomůcek nebo zajištěním likvidace nasbíraného odpadu. Velmi rádi dobrovolníky nebo konkrétní organizace podpoříme i v budoucnu. Čisté životní prostředí je v zájmu nás všech,“ dodává místostarostka obvodu Lenka Kočová (ODS).

Doubravecká radnice nyní vyhlíží výsledky studie bezdomovectví, jejíž vypracování zadalo město Plzeň. Možností, jak sociální problematiku osob bez domova řešit, obvod nemá příliš. Převážně se jedná o kontroly, terénní práci nebo snahu o zprostředkování zaměstnání.

„Nejúčinnějším nástrojem pro udržení veřejného pořádku u osob, které se opakovaně dopouštěly přestupků proti veřejnému pořádku, bylo udělení zákazu pobytu. Novelou přestupkového zákona ale tento správní trest zanikl,“ konstatuje velitel městské policie ve čtvrtém obvodu Karel Hais.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka