Jednička spouští participativní rozpočet

První plzeňský obvod spouští tzv. participativní rozpočet. Lidé sami rozhodnou, na co se použijí veřejné finance. Jak to bude vypadat? Na webu https://www.rozhodnetesami.cz/plzen1/ startuje hlasování a potrvá do 10. května.


Občané si mohou vybrat z celkem patnácti projektů. K dispozici mají dva kladné a jeden záporný hlas.

„Chceme dát lidem možnost ovlivnit, jaké projekty se za veřejné peníze uskuteční,“ uvedl místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který participativní rozpočet na Jedničce inicioval. „Už před lety s ním začali na Čtyřce, loni se připojila Trojka a letos i náš obvod. Ze zkušeností na jmenovaných obvodech víme, že do participativního rozpočtu se zapojilo velké množství lidí, z čehož vyplývá, že občané mají zájem o to, jak vypadá okolí míst, kde žijí,“ doplnil. Myšlenka participativního rozpočtu je podle něj jednoduchá: zlepšení a zvelebení veřejného prostoru.

O jakých projektech budou lidé hlasovat? Mezi návrhy je mlžítko v parku U Bazénu, chodníkové průšlapy u Družby, u foniatrie v Sokolovské ulici a také v Manětínské ulici, dále psí pisoáry na Roudné, výsadba ovocných stromů v parcích Zemník a Podzemník na Košutce, meteostanice u základních škol na Jedničce, fotomísto s vyhlídkou na Plzeň na Sylvánu, workoutové hřiště ve vnitrobloku Plaské ulice, betlém v parku U Bazénu, výsadba okrasných stromů před Dětským centrem Na Chmelnicích, odstranění květináčů v Západní ulici a úprava veřejného prostranství, výsadba cibulovin do středového pásu Na Chmelnicích, světelná vánoční výzdoba na Roudné a odpočinkové místo na Mikulce.

„Jde o náměty, které vzešly přímo od občanů. Ti nám je předali osobně, telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím našich sociálních sítí. Všechny jmenované projekty jsme posoudili a víme, že jsou realizovatelné,“ řekl k tomu první místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, v jehož gesci je právě oblast investic a životního prostředí.

Náměty (maximálně tři), které nasbírají nejvíce kladných hlasů, se zrealizují v tomto nebo příštím roce, a to do částky 1,5 milionu korun. Hlasovat bude možné celý měsíc, a to od 10. dubna do 10. května. Poté se anketa vyhodnotí.

Co se týče participace s veřejností, na Jedničce je již několik let zvykem diskutovat s občany revitalizace veřejných prostranství. Ti promluvili např. do budoucí podoby vnitrobloku v Krašovské, který prošel proměnou v roce 2021, dále vnitrobloku v Sokolovské 25–39, který se bude realizovat letos, louky za školou na Vinicích, kde bude letos hotovo, nebo třeba vnitrobloku v Majakovského 2–16, kde by se mělo začít s pracemi v roce 2026.

„Vnímám, že lidem není jedno, v jakém prostředí žijí. Jsem rád, že se účastní veřejných projednání, a věřím, že se zapojí i do našeho participativního rozpočtu, který jsme připravili vůbec poprvé,“ doplnil k tématu místostarosta Rezek. Občany, kteří mají náměty pro příští ročník, vyzývá, aby je zaslali na jednicka@plzen.eu.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka