Klatovy lákají na páteční Barokní svatojánskou noc

Klatovští milovníci historie se rozhodli uspořádat i letos Barokní svatojánskou noc, kterou zahájí v pátek 26. června v 18:00 slavnostní průvod.


V něm půjdou všichni, kteří se na akci dostaví v barokních oblecích. Fanfárami je doprovodí Žesťový kvintet. Akci jako každoročně pořádá město Klatovy a spolek Klatovské katakomby.

„Tato krásná letní slavnost se stala v Klatovech již tradicí,“ říká úvodem místostarosta města a předseda spolku Klatovské katakomby Václav Chroust. „Po dvou ročnících, které jsme uspořádali v rozkvetlých Vrchlického sadech, se nyní vracíme do jezuitského areálu. Chtěli bychom využít výjimečné atmosféry refektáře, nádvoří jezuitské koleje a samotných katakomb  města.“pokračuje  Václav Chroust.

 „Jsme rádi, že epidemiologická opatření se již prostupně rozvolňují, život se vrací do „normálu“ a my můžeme pozvat Klatovany a jejich přátele na kulturní a společenské akce, které k životu města patří.“doplňuje starosta města Rudolf Salvetr.

Na co se tedy Klatované a návštěvníci města mohou letos těšit? „V průběhu večera a noci zazní barokní hudba. Hrát budou Kolegium pro duchovní hudbu, Michaela Kostková a Jan Sedláček, zpívat bude sbor Šumavan. Zhlédnete barokní tance, a dokonce si alespoň jeden budete moci zatancovat společně s tanečnicemi ZUŠ Josefa Kličky pod vedením Markéty Lukášové. Přivoníte k barokním parfémům, které připravila Kateřina Melenová. Novinkou jsou barokní obrazy od Jarky Papežové. Děti, a nejen ony se zabaví v ambitové chodbě výrobou mýdel, škrabošek, čelenek a šperků. Těšíme se na divadelní představení „Kukátko“ od Evy Krausové, květenu nám představí spolek Rašelina. A samozřejmě nebude chybět výborné víno, které bude servírovat Jiří Tománek a ani pivo, jež nabídne místní Měšťanský pivovar. Bohužel  jsme museli omezit občerstvení, máme však připravené sladké barokní perníčky od paní Gröszlové,“ sděluje hlavní organizátor Václav Chroust.

Před devátou hodinou večerní podruhé vyjde barokní průvod, tentokráte z jezuitského nádvoří na klatovské náměstí. Tam mezi jezuitským kostelem a radnicí program noci vyvrcholí. Vystoupí tu hvězda večera Ondřej Brzobohatý. Zazní hudba minulá i současná, čímž se symbolicky propojí barokní a současné umění. „Vždyť i Georg Fridrich Händel nepsal jen oratoria a tzv. „vznešenou“ hudbu. Stejně tak stál o své dobové publikum a psal pro ně „hity“, které by uspěly i dnes,“ doplňuje opět Václav Chroust. Na samý závěr náměstí osvítí barokní ohňostroj.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda service - Zimmí servisní prohlídka za akční cenu

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh