Kraj opět snížil náklady na energie

Plzeňský kraj prostřednictvím centrálního nákupu v následujících letech 2021 a 2022 znovu ušetří na energiích.

Jarní servisní akce AUTO CB

Nákupy energií realizuje ve dvouletých intervalech prostřednictvím Centrálního nákupu Plzeňského kraje (PK).

I přesto, že období levných energií je od roku 2018 minulostí, Centralnímu nákupu PK se podařilo díky včasné přípravě a realizaci nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) dosáhnout více než čtyřprocentního snížení nákladů (5,2 milionů korun) na energie.

Centrální nákup PK tak obnovil dynamiku úspor z let 2011 až 2018, kdy burzovními nákupy každoročně šetřil až desítky milionů korun. V porovnání s obvyklou průměrnou cenou pohybující se na trhu dojde k celkové úspoře za dvouleté období ve výši 25,1 milionů korun.

V letošním roce Centrální nákup PK pro krajský úřad a jeho zřizované organizace poptával 101 tisíc MWh (megawatthodin) zemního plynu a téměř 48 tisíc MWh elektřiny. „Využili jsme zejména aktuálního poklesu ceny zemního plynu. Dodávky v letech 2021 a 2022 nám proti současné úrovni zlevní v maloodběru o 16 procent a ve velkoodběru téměř o 20 procent. V jednotkové ceně plynu v maloodběru jsme se dostali dokonce na 480 korun za megawatthodinu,“ komentovala lednový nákup ředitelka Centrálního nákupu Jana Dubcová.

Dodavateli energií pro Plzeňský kraj a jeho organizace se v příštích dvou letech stanou Pražská energetika, Pražská plynárenská a Centropol Energy.

Výsledek označil za úspěch i hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. „Samozřejmě si cením poklesu nákladů na nadcházející dvouleté období. Z mé zkušenosti toho lze dosáhnout pouze kombinací tří přístupů – centralizací nákupu, volbou vysoce soutěžního trhu, kde se energie pořizují, a sledováním cenového vývoje na energetickém trhu,“ uvedl.

V roce 2019 se Centrální nákup Plzeňského kraje rozhodl posoudit správnost volby trhu v souladu s metodikou Ministerstva pro místní rozvoj ČR podle řady objektivních kritérií. Předmětem bylo posouzení energetických burz podle četnosti obchodování, objemu zobchodovaných dodávek, úrovně konkurenčního prostředí, cenové hladiny a požadavků na dodavatele. Za optimální místo nákupu analýza znovu potvrdila Českomoravskou komoditní burzu Kladno.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.01.2020 08:070 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka