Lyžařská sezona na Šumavě má zpoždění

Už měsíční zpoždění začátku lyžařské sezony mají letos vlekaři na Šumavě. Zatímco loni začalo sněžit kolem 17. listopadu a například na Špičáku se lyžovalo od 23. listopadu, letos se zde ještě vleky nerozjely.


Už měsíční zpoždění začátku lyžařské sezony mají letos vlekaři na Šumavě. Zatímco loni začalo sněžit kolem 17. listopadu a například na Špičáku se lyžovalo od 23. listopadu, letos se zde ještě vleky nerozjely. Ačkoliv všechny větší areály na Železnorudsku mají na svazích sněhová děla a mohou sníh vyrábět, chybí mráz, kterým je výroba technického sněhu podmíněna. Lidé se zatím z objednaných pobytů houfně neodhlašují a spíše vyčkávají, jak počasí dopadne. Mnozí přijedou, ať je sníh, nebo ne, a na horách budou místo lyžování chodit na túry, shodli se někteří vlekaři a hoteliéři.
Areály na Šumavě jsou až na sníh na turisty plně přichystané. Protože zatím nejsou v provozu, zaměstnanci mají vše zkontrolované, opravené a připravené. Mnohé areály zkoušely umělý sníh vyrábět, ale zatím to vzdaly.
V největším šumavském sjezdařském středisku na Špičáku se pokoušeli vyrábět umělý sníh tento týden. "Je to zatím špatné. Máme jednu třetinu sjezdovky číslo tři pod sněhem, ale museli jsme přestat, teplota je na nule, nový sníh nejde dělat," řekl Josef Treml ze sportovního areálu. Není mráz, aby mohla děla pracovat. Voda je příliš teplá a zem je stále teplá, takže výroba umělého sněhu je zatím neefektivní.
Treml přesto věří, že se splní předpovědi a kolem Vánoc začne aspoň mrznout. Pokud bude nízká teplota, dokážou na Špičáku za pět dní kompletně zasněžit sjezdovku tři. "To by byl jeden z případů, proč jsme také stavěli lanovku - svah by měl sníh a pod lanovkou by mohla být klidně holá zem," poznamenal Treml. Věří, že mnozí lidé na Šumavu přijedou na zamluvené sváteční pobyty a pokud nebude sníh, lyžování vymění za procházky na horách. "Zatím se s nimi můžeme jen bavit," lituje vlekař. I když v areálu je sedačková lanovka, pro turisty ji provozovatelé nepustí. Mají povolený zimní lyžařský provoz, pokud by na Špičák vozili pěší, mohli by se dostat do problémů s ochranáři přírody.
Hotely zatím velký rozdíl v porovnáním s minulým rokem nevnímají. "Oproti loňsku rozdíl nepociťujeme. Loni se sice už měsíc lyžovalo, ale byli to zejména místní nebo jednodenní lyžaři, kteří se stejně neubytovávali. Pro nás začíná sezona vlastně až na Vánoce," řekl Jaroslav Fischer, šéf Wellness hotelu Horizont a hotelu Špičák v Železné Rudě na Klatovsku, které jsou s 350 lůžky největší kapacitou západočeské části Šumavy. Na Štědrý den má hotely zaplněné z poloviny, na Silvestra celé. Lidé se podle něj zatím nijak hromadně kvůli nedostatku sněhu neodhlašují. "Nevidím to až tak tragicky. Zatím lidé vyčkávají, ale myslím, že ti, co si objednali silvestrovský pobyt s tou možností už trochu počítali a přijedou tak jako tak," míní Fischer. Kromě horské turistiky mohou hosté využít služeb wellness centra v hotelu, které se stává velmi oblíbeným místem.
Nejen turisté, ale i školy, které jezdí na lyžařské kurzy, vyčkávají. Například základní škola Elementária v Plzni by měla s prvním stupněm odjet do Krušných hor už na začátku ledna. "Věříme, že sníh bude, jsme domluvení, že jakmile začne mrznout, vyrobí nám technický sníh aspoň na cvičný svah," řekla ředitelka školy Eva Růžičková. Pokud by přece jen nebylo vhodné počasí, děti by zřejmě místo lyžování chodily na procházky po horách.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 23.12.2006 07:260 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq