Mrazírny Dýšina mrazí tuny spisů

Tuny spisů a archiválií, poničených při povodních v roce 2002, jsou uloženy v areálu mrazíren v Dýšině u Plzně. Písemnosti pocházejí z archivu Okresního soudu Plzeň-jih a z Národního technického muzea v Praze.

weby uniweb

Tuny spisů a archiválií, poničených při povodních v roce 2002, jsou uloženy v areálu mrazíren v Dýšině u Plzně. Písemnosti pocházejí z archivu Okresního soudu Plzeň-jih a z Národního technického muzea v Praze. Napsala to Mladá fronta Dnes v regionální příloze.
Povodně muzeu rozmáčely 200 metrů krychlových dokumentů. Nejprve je převezlo do mrazíren v Kladně, v červenci 2003 je ale nechalo přestěhovat do Dýšiny. "Nabídli nám výhodnější finanční podmínky," uvedla vedoucí vysoušecího oddělení muzea Kateřina Šupová. Za uskladňování palet s materiály nyní muzeum měsíčně platí 60.000 korun. Z původního množství zaplavených dokumentů se podařilo už více než čtvrtinu zachránit.
Pokud vše půjde dobře, bude trvat dalších šest let, než muzeum uvede sbírky do dřívějšího stavu. Po rozmražení se archiválie nejprve nechávají jeden den sušit přirozenou cestou, teprve poté padne rozhodnutí, zda dokument bude pouze převeden do digitální podoby, nebo restaurován.
Podle velikosti archiválií se rozlišují dva způsoby, jak s nimi nakládat. Velkoformátové materiály se prokládají filtračními papíry. Knihy a malé formáty se vysoušejí pomocí vakuových balíčků, dodala Šupová.
Okresní soud má v mrazírnách 35 palet se spisy. Způsobuje mu to řadu komplikací. "Pokud někdo potřebuje v archivu získat informace, lze je těžko dohledat," řekla předsedkyně soudu Věra Oravcová. Podle jejích slov už ale byla vybrána specializovaná firma, která má za úkol spisy vysušit.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 16.05.2006 13:250 +
 
kraj ockovani covid chci cestovat

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
uniweb weby