Plzeň posílí rozpočet západního okruhu i zaplatí výdaje kvůli covid-19

Plzeň využije část volných zdrojů z loňského přebytku hospodaření, konkrétně zhruba 70 milionů korun, a to na úplně nezbytné až havarijní věci.

james bond net concert

Posílí tak rozpočet klíčové silniční stavby – západního okruhu, nechá odstranit havarijní stav na jedné ze svých škol a pokryje jimi i výdaje související s nákupem ochranných prostředků proti šíření covid-19. O rozdělení rozhodli zastupitelé. V červnu by pak zastupitelé měli rozhodovat o použití dalších zhruba 230 milionů „přebytkových“ korun, u nich se předpokládá, že je město použije na krytí schodku způsobeného koronavirovou krizí.
 
„Za pozitivní bilanci loňského rozpočtu jsem rád. A to zvlášť v době koronavirové krize, kdy pro letošek počítáme s výpadkem příjmů z cizích daní ve výši zhruba 550 milionů korun, přičemž víme, že odhadem dalších 250 milionů korun nás budou stát opatření související s pandemií koronaviru a mírněním jejích dopadů,“ přiblížil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.
 
Největší částku z volných zdrojů město uvolní na posílení rozpočtu zásadní investiční silniční akce Městského okruhu Křimická – Karlovarská – západní okruh. Půjde o 37 milionů korun. Roky plánovaná a připravovaná stavba druhé části západního silničního okruhu Plzně nyní startuje a hotová má být v první polovině roku 2023. Na dvoumiliardovou akci se podařilo získat přibližně 1,5 miliardy korun z dotace EU. Nová komunikace naváže na první část okruhu, která spojuje průmyslovou zónu Borská pole a Plzeň–Křimice. Po dokončení má západní okruh Plzně odvést část tranzitní dopravy, která projíždí centrem města zejména po Karlovarské třídě a Klatovské třídě. V souvislosti s tím bude vybudována i 3,5 kilometru dlouhá silnice, která spojí městskou část Plzeň–Křimice se Severním Předměstím Plzně.

Z volných zdrojů za rok 2019 město ale podpoří i menší projekty. Například 6,521 milionu korun použije na odstranění havarijního stavu stropů v odloučeném pracovišti 26. základní školy v Liticích včetně projektové dokumentace. „Při zpracování projektu rekonstrukce třetího nadzemního podlaží se přišlo na to, že v budově je dřevomorka. Po provedení základních sond statikem a mykoložkou bylo vydáno stanovisko projektanta s doporučením nutného odstranění havarijního stavu,“ přiblížil radní David Šlouf.

Plzeň už také sčítá první náklady spojené s pandemií způsobující onemocnění covid-19. Město samo okamžitě reagovalo a ze svého rozpočtu začalo v počátcích šíření krize shánět nedostatkové ochranné prostředky. Dosud tak Plzeň nakoupila 120 tisíc respirátorů FFP2, 150 tisíc rukavic, 5 tisíc čepic, 18 tisíc jednorázových zástěr, tisíc obleků, 200 bezdotykových teploměrů a několik tisíc litrů dezinfekčních roztoků a antibakteriálních mycích prostředků v celkové částce 17,05 milionu korun. Zboží za dalších zhruba 6,8 milionu korun včetně 60 tisíc respirátorů FFP2 má ještě objednáno. „V souvislosti s tím jsme z přebytku uvolnili částku deset milionů korun, a to právě na nákup osobních ochranných prostředků pro Magistrát města Plzně, městské příspěvkové organizace i pro zařízení pečující o seniory,“ doplnil radní David Šlouf. V současné době si město vytváří zásobu ochranných prostředků pro otevření základních a mateřských škol dle harmonogramu MŠMT.


klimatizace auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby