Poběžovice chtějí studii na rekonstrukci zámku

Studii na kompletní rekonstrukci zámku a dokončení úprav parku v celkovém objemu 300 milionů korun si nechaly zpracovat Poběžovice na Domažlicku. Objekt, v němž se za posledních 15 let proinvestovalo 35 milionů korun, počítá s komplexním využitím. V jižní zámecké budově by měl vzniknout hotel se 60 až 70 místy, kongresové sály a zázemí wellness centra.

Cílená propagace v Plzni

Studii na kompletní rekonstrukci zámku a dokončení úprav parku v celkovém objemu 300 milionů korun si nechaly zpracovat Poběžovice na Domažlicku. Objekt, v němž se za posledních 15 let proinvestovalo 35 milionů korun, počítá s komplexním využitím. V jižní zámecké budově by měl vzniknout hotel se 60 až 70 místy, kongresové sály a zázemí wellness centra.
Centrální budova by měla obsahovat tři rozsáhlé expozice, dva apartmány nadstandardního typu, restauraci a síň. Západní křídlo poslouží bowlingu, squashi a dalším doprovodným aktivitám, řekl starosta Hynek Říha. Zámek, jenž byl od 80. let určen k demolici, začala obec s 1800 obyvateli opravovat na počátku 90. let. Byl staticky zabezpečen, obnovil se krov i střešní krytina. "Zásadní otázka celkového využití se ale začala řešit až v roce 2004. Bez toho nemůžeme pokračovat dál, kvůli tomu i město v poslední době utlumilo práce na rekonstrukci," uvedl Říha.
Proto si Poběžovice nechaly zpracovat studii, kterou by mělo projednat říjnové zastupitelstvo. "Bez jejich zásadního rozhodnutí závazného na minimálně dalších deset let nemůžeme pokračovat dál," dodal starosta.
Studie navrhuje do jižní budovy hotel, kongresové sály i zázemí pro sportovní a odpočinkové centrum. V centrální budově počítá s umístěním tří expozic. "Hlavní chceme věnovat japonské hraběnce Micuko, jejímu životu a osudu. Jednáme o navrácení původního mobiliáře, který tu na zámku byl. Už se nám ho podařilo dohledat," dodal Říha. Micuko si na zámek přivezl rakouský diplomat a filozof Jindřich Coudenhove-Kalergi, který působil jako císařský vyslanec v Japonsku a zámek zdědil v roce 1878. Příběh Micuko byl knižně zpracován a vyšel v Japonsku.
Druhý výstavní okruh by měl být věnován myšlence sjednocené Evropy. Právě druhorozený syn Micuko je považován za jednoho ze zakladatelů této myšlenky. Třetí okruh je určen tématu česko-německému soužití na Poběžovicku a regionální historii.
"Rádi bychom se vyrovnali s některými otázkami novodobé historie, jako je odsun nebo otázka Židů ve válečném období. Expozice by současně navazovala na další záležitosti jako je místní židovský hřbitov či bývalá synagoga, kterou se snažíme zachránit," dodal starosta.
Projekt zahrnuje i obnovu osmihektarového parku, a to východním směrem. "Už se v něm udělaly práce v objemu zhruba pěti milionů. Nově studie počítá s provazovým centrem, odpočinkovou lokalitou s rybníčkem, sakurovým hájem, růžovou zahradou," vyjmenoval Říha.
Peníze, zhruba 300 milionů korun, se pokusí město získat z několika zdrojů. V úvahu podle Říhy přichází regionální operační program, fond přeshraniční spolupráce i státní fond životního prostředí. Město samo počítá s podílem 15 až 20 procent. Úvěr by si vzalo na zhruba pětinu z předpokládané částky svého podílu. Zbytek prostředků chce získat od japonských dárců, kteří projevili předběžný zájem. Pokud se podaří peníze získat, začne město s rekonstrukcí v druhé polovině roku 2008. Práce potrvají nejméně pět až sedm let.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
14.09.2007 14:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka