V Anníně při pouti spočítají Anny a požehnají sochu

Koncerty Františka Nedvěda, Michala Šindeláře a Plavců, sraz Ann a žehnání sochy svaté Anny - to jsou hlavní lákadla letošní sklářské anenské pouti v Anníně.


Pouť v této šumavské vesnici, kterou v minulosti proslavili skláři, obnovili před 3 lety. Také letos se návštěvníci můžou těšit na třídenní slavnosti s kulturním i duchovním programem.

Pouť začne v pátek ve 20 hodin koncertem folkového muzikanta Františka Nedvěda s kapelou v kostele na Mouřenci nad Annínem. Po koncertě půjdou lidé v lampionovém průvodu do údolí a oznámí, že začala pouť. V čele půjde od loňska úřadující sklářská královna Annínska Ludmila II. Královna bude jako každý rok hlavní hostitelkou celých slavností a zdobit ji budou korunovační klenoty, které vyrobili annínští skláři. Páteční program vyvrcholí od 22 hodin hudbou na lahve v podání dua Flaškinet v kulturní stodole v Anníně.

Od sobotního rána a do nedělního odpoledne budou otevřené sklárna v Anníně i brusírna v sousedním Rajsku. Zvou na ukázky tavení nebo broušení skla, vinutí perlí a další sklářské techniky a doprovodný sklářský program. Oba dny budou dokořán také kostel na Mouřenci a sklářská hrobka v Anníně. Obě památky zvou na komentované prohlídky. na prohlídky zve také muzeum lehkého opevnění u autobusové zastávky Bohdašice.

Hlavní kulturní scénou bude plocha u kapličky na návsi v Anníně. V sobotu tam program začne ve 13 hodin, kdy k pódiu dorazí sklářské průvody ze sklárny v Anníně a brusírny v Rajsku. Sklářská královna pojede v kočáře. Vrcholem odpoledního programu bude setkání Ann v Anníně. „Naše pouť má dva přívlastky – sklářská a anenská. Letos upozorníme na ten druhý. Annín dostal v 19. století jméno podle Anny ze sklářské rodiny Mü ller. To znamená, že naše vesnice neslaví jen pouť, ale i svůj svátek. Dříve bylo jméno Anna u nás velmi časté. Dnes už to tak není. V sobotu ve 14.30 hodin proto zveme všechny Anny, ať už zblízka či z daleka na největší setkání žen, které nosí toto jméno. Anny spočítáme a Agentura Dobrý den Pelhřimov zapíše rekord do české knihy rekordů,“ vysvětluje Lukáš Milota, který před lety pouť v Anníně spolu s dalšími místními lidmi obnovil a každý rok připravuje program celých slavností.

Fenoménem jsou Annínské ženy. Taneční spolek, který tvoří místní ženy třech generací. „Letos jsme pro pouť nacvičily tance ve španělských rytmech na hudbu například Waldemara Matušky. Máme nové šaty s velmi zajímavými sukněmi. A nebude nás 14, ale 15. Poprvé s námi totiž oficiálně tančí i 5letá Linda Čechová, pro kterou jsme připravili speciální choreografii,“ láká na sobotní 19. hodinu další z organizátorek pouti Lada Wagnerová.

Z pódia v sobotu zazpívají a zahrají, německá lidová hudba Über ´d Grenz Musí, Michal Šindelář nebo skupiny Pokus a Dobrý ještěr. Připravené jsou i historické tance. Vrcholem sobotního večera budou od 20 hodin koncert Jana Vančury se skupinou Plavci a ve 23 hodin ohňová show.

Neděle nabídne především program duchovní. V 11 hodin vyjde od kaple na návsi v Anníně procesí a zamíří ke sklářské kapli nad Annínem, kde bude P. Jenda Kulhánek od půl dvanácté sloužit poutní mši svatou.  Při ní požehná nové soše sv. Anny, kterou pro Annín vytvořil v minulých dnech sochař Bartoloměj Štěrba z Kozojed. Pískovcová Anna nahradí dřevěnou sochu, kterou v minulosti někdo ukradl z kaple. „Socha má 120 centimetrů a bude na sloupku před kaplí. Svatou Annu jsem sochal poprvé,“ přiznal sochař.

Nedělní odpoledne nabídne v Anníně ještě jednou tanec Annínských žen a od 15 hodin vystoupí ve stodole na návsi zpívající právník Ivo Jahelka. Tečkou za poutí bude od 18 hodin koncert v kostele na Mouřenci. Tentokrát se posluchači můžou těšit na houslistu Marka Ference a klavíristu Adama Pavlíčka. Hostem bude pamětník Emil Kintzl.

„Věřím, že si i letošní pouť lidé užijí a že program potěší jak místní, tak návštěvníky. Všechny k nám o víkendu zvu,“ dodává úřadující sklářská královna Ludmila II. Annínská.

weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
SZO

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb