Termokamera zkontroluje v Techmanii teplotu návštěvníků

Odborníci na termodiagnostiku z vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) instalují termokameru do Techmania Science Center.

Prodej hovězího masa od farmáře

Díky kontrole tělesné teploty osob přicházejících do budovy tak zajistí větší bezpečnost všech návštěvníků. Systém se začne využívat od 2. června, tedy od prvního dne, kdy se Techmanie po přestávce způsobené pandemií koronaviru znovu otevře veřejnosti.       

„Využívání termokamer je spolehlivým řešením, jak v objektech, kam vstupuje větší množství lidí, identifikovat osoby se zvýšenou teplotou a zabránit jim v kontaktu s ostatními lidmi a tím zamezit i možnému šíření nemoci covid-19,“ říká ředitel NTC Petr Kavalíř. Upozorňuje, že nutnou podmínkou je využití kvalitní termokamery, její správná instalace a interpretace získaných výsledků. „Chceme proto využít naše více než dvacetileté expertní znalosti v oblasti termovizní techniky a termodiagnostiky a zajistit pro Techmanii spolehlivé řešení měření tělesné teploty osob,“ dodává. Výzkumné centrum NTC proto v Techmanii, jejímž je ZČU spoluzakladatelem, buduje v těchto dnech systém pro monitorování teploty návštěvníků. Oblíbenému plzeňskému science centru, které bylo z důvodu pandemie od 11. března uzavřeno, tak pomůže se zajištěním běžného provozu, v němž se návštěvníci budou moci cítit bezpečně.

Stanoviště, kde bude probíhat bezkontaktní měření vnitřní teploty osob, zřídí experti NTC ve vstupním prostoru budovy. Zaměstnanci Techmanie, kteří budou termovizi obsluhovat, projdou nově akreditovaným kurzem Technik-diagnostik zdravotnické termografie, který připravil výzkumný ústav NTC ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií ZČU. Účastníci v něm získají znalosti o termodiagnostice osob a naučí se pracovat s potenciálně nakaženými lidmi. Techmania navíc připravuje zábavně-edukační instalaci, jejíž součástí termokamera bude. Jejím cílem bude termovizní technologii přiblížit a zároveň na chvíli člověka zastavit, aby měření bylo co nejpřesnější. 

S využitím kamery výzkumného centra NTC se počítá dlouhodobě. Přínosem přitom bude nejen pro Techmanii a její návštěvníky. Expertům NTC pod vedením docenta Milana Honnera, který je mimo jiné vedoucím odborné skupiny termodiagnostiky Asociace technických diagnostiků ČR, rovněž poskytne užitečné údaje pro získání nových poznatků v oblasti automatického vyhodnocování dat z termokamer. Díky intenzivnímu využívání termokamery budou mít k dispozici výsledky měření dospělých i dětí, z různých ročních období a při různém počasí.

foto: zču


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby