Třístoličník a Luzný jsou letos v obležení turistů

Jak Třístoličník na jihu Šumavy, tak také vrchol Luzného patří zvláště v zimě k nejoblíbenějším výletním cílům v okrese Freyung-Grafenau.

weby uniweb

Tyto dva turistické cíle vyhledávají především němečtí výletníci, ale také velká spousta českých turistů. Davy návštěvníků ovšem v určitých dnech způsobují složité dopravní situace na místě samém. 

„Velké problémy nastaly především v době Vánoc a Nového roku. Silnice k parkovišti na Třístoličník byla po obou stranách využita jako parkovací místo a mezi těmito zaparkovanými auty, které tímto stáním porušovaly dopravní předpisy, se pokoušela další osobní auta projet k oficiálnímu parkovišti. Nakonec došlo k ucpání komunikace a vůbec nebyl možný průjezd zásahových vozidel horské služby ani záchranné služby,“ vysvětluje Karl Matschinner, mluvčí okresu Freyung-Grafenau. 

Po těchto událostech se před několika dny sešli zástupci odpovědných míst a dotčených obcí k jednání, aby bylo nalezeno přijatelné řešení.

„V právě probíhající zimní sezóně může být nabídnuto pouze přechodné řešení. Dlouhodobé návrhy řešení, jako například instalace závory nebo nasazení autobusů jezdícím v daném taktu, byla sice diskutována, ale jsou spojená s právními, finančními a logistickými překážkami. Pro jejich realizaci je třeba delší plánovací období,“ říká Karl Matschinner.

„Ani možnost stavby dalších parkovacích míst není aktuálně možná. V současnosti je na Třístoličníku k dispozici přes 170 parkovacích míst pro osobní vozy, pro 3 autobusy a 3 další parkovací místa, která jsou určena pro karavany. Jenom v jednotlivých dnech, jako o víkendech, o svátcích, jsou za pěkného počasí veškerá parkovací místa obsazená vlivem velkého návalu návštěvníků. Stává se potom, že řidiči parkují na okraji silnice, ale to je mimo uzavřené obce protizákonné obecně v celém Německu. Je to zakázáno i bez zvlášť instalované značky o zákazu zastavení v daném úseku,“ upozorňuje dále.

Problémem je především to, že takto zaparkované automobily zamezují průjezdů vozidel záchranných složek. Pokud by vlivem takto nelegálně zaparkovaných automobilů a ve spojení dopravní zácpy došlo k ucpání komunikace, že by byl zamezen příjezd zásahového záchranného vozidla, tak to v nejhorším případě může stát lidský život.

„Abychom tomu předešli a zamezili nelegálnímu parkování, tak se příslušná místa dohodla na tom, že zástupci dobrovolných hasičů budou ve dnech vysokého nájezdu návštěvníků, tj. zvlášť o víkendech, o svátcích, uzavírat komunikaci na Třístoličník, jakmile se parkoviště naplní,“ informuje Karl Matschinner.

Okresní úřad Freyung-Grafenau tímto apeluje na všechny návštěvníky Třístoličníku, aby se při parkování chovali dle předpisů, uposlechli příkazy hasičů na místě a aby respektovali uzávěru příjezdové cesty, když je zavřená a tedy parkoviště je plné.  

klimatizace auto cb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Víte za co platíte AUTO CB

Hlavní zprávy

 

weby uniweb
uniweb weby