Jak správně odstranit skvrny či obnovit nábytek?

Bojujete se zažranou špínou v domácnosti, rozlitým červeným vínem či otisky od skleniček na dřevěném stole? Přinášíme několik zaručených rad a správný postup, jak se skvrn zbavit.

Cílená propagace v Plzni

7 rad na účinné vyčištění skvrn v domácnosti

Podle hlavní školitelky dam na úklid zmladé české agentury specializující na úklid domácností Ivety Čekanové se snažte jakoukoliv skvrnu vyčistit pokud možno neprodleně, a to od okrajů do středu, aby se nerozšířila. „Když cokoli vylijete, co nejrychleji tekutinu vysajte ubrouskem, papírovým kapesníkem nebo toaletním papírem. Pořídit si můžete i celulózovou houbičku, kterou můžete propláchnout čistou vodou a použít tak opakovaně,“ radí Iveta Čekanová z LidskáSíla.cz. Následný postup se pak liší podle toho, o jakou tekutinu se jedná. Jiným způsobem vyčistíte víno, jinak krev - nakonec tkaniny nezapomeňte vyprat.

Na červené víno bílé i sůl, na kávu zas citrón, na krev slanou vodu

Červené víno vyžaduje rychlou reakci: ihned polít bílým vínem, posypat solí a nechat chvíli působit. Zbytek tekutiny vysajte papírovou utěrkou,“ radí odbornice na úklid z LidskáSíla.cz. Jestli na ubrus, koberec nebo oblíbené tričko vylijete kávu, pokapejte skvrnu citronem a nechte deset minut působit. Následně omyjte vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem a tkaninu usušte. A co když kápne krev? S krví si nejlépe poradí slaná studená voda. Pozor, nikdy nepoužívejte vodu horkou.

Skvrn od rajčat se zbavíte vodou a odmaštěním

Nejen na oblečení ale i kuchyňské lince umí nadělat paseku rajčatová omáčka. Tkaninu nejprve opláchněte studenou vodou, pak důkladně promasírujte odmašťovacím mycím prostředkem a nechte deset minut působit. Pokud se chcete zbavit skvrn na kuchyňské lince, dřezu nebo i plastovém nádobí, použijte pastu z vody a jedlé sody.

Na voskovky papír a žehličku

Na mastnotu působí nejlépe roztok odmašťovacího mycího prostředku a vody. Po vyčištění místo důkladně omyjte vodou a vysušte papírovou utěrkou. A co mastnota od voskovky? Nehody svoskem či voskovkami na malování po sobě zanechávají nepříjemné mastné fleky. Zbavíte se jich tak, že látku vložíte mezi dva savé papíry - pijáky a přežehlíte. Případné zbytky dočistěte opatrně lihem.

Inkoust, lak a asfalt odstraní rozpouštědla

Na skvrny od inkoustu, lihového fixu, laku na nehty nebo dokonce asfaltu použijte speciální čističe s obsahem rozpouštědel. „Vždy je však používejte opatrně, aby nedošlo k odbarvení nebo dalšími znečištění čištěné tkaniny,“ upozorňuje Iveta Čekanová, hlavní školitelka dam na úklid.

A co dárky po mazlíčcích? Roztok vody a octa

Pokud máte domácího mazlíčka, který si místo své toalety oblíbil například koberec nebo pohovku, důkladně skvrnu polijte roztokem vody s octem v poměru jedna ku jedné, vysušte hadříkem, zasypejte jedlou sodu a zakapejte směsí peroxidu a aviváže. Vše dobře vmasírujte, nechte patnáct minut působit a omyjte čistou vodou. Vyčištěné místo pak nechte důkladně vysušit.

O dřevo se starat celoročně, pozor na poškrábání

Přírodní nelakované dřevo je doslova magnetem pro kolečka po sklenicích nebo i fleky od jídla. „Pokud ale dřevo dvakrát ročně ošetříte tekutou leštěnkou s kvalitními vosky nebo impregnací, odvděčí se vám dlouhou výdrží a odolným povrchem,“ říká Iveta Čekanová. A co na skvrny a údržba či obnova lamina? Na lamino a lakovaný nábytek používejte pouze určené čisticí prostředky a jemné hadříky, aby nedošlo k poškrábání povrchu, varují odborníci.

Prostředky pro mytí, dezinfekci a boj se zápachem

Při boji se zápachem a špínou je dobré používat osvědčené úklidové prostředky určené k vytírání, mytí a dezinfekci podlah, chodeb a dalších ploch. 


Pro vytírání podlah se vám budou hodit mopy, úklidové tyče a také mikrovláknové rukavice. Pokud se v rámci úklidu potýkáte také se zápachem z odpadkových košů, odpadových pytlů a nádob, doporučujeme vám použít  sypký biocidní granulát SANISENSE. Tento odstraňovač zápachu ničí zárodky bakterií, pohltí nepříjemný zápach a prostředí osvěží jemnou vůní po citronu.

Za zmínku také stojí úklidový prostředek AMPHOMOUSSE z Francie pro mytí, dezinfekci a oživení koženkových křesel, židlí a sedaček. AMPHOMOUSSE vytváří řídkou pěnu, pomocí které povrch nejenom vyčistíte, ale zároveň dezinfikujete a zabráníte šíření nebezpečných bakterií a mikroorganismů. Jedná se o dezinfekci postřikem na bázi tenzidů s malým obsahem KAS (kvartérní amoniové sloučeniny).

Tento úklidový prostředek zároveň regeneruje koženkové materiály a osvěží jemnou a příjemnou vůní. Zmíněný výrobek používají také solária a fitness centra k mytí a dezinfekci ploch a povrchů, na které si klient sedá nebo lehá a které přichází do přímého kontaktu s kůží a pokožkou. Jedná se o schválený biocidní přípravek Ministerstvem zdravotnictví ČR vhodný také pro děti a těhotné ženy!

Autor: Kateřina Štveráková Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka