1. máj bigbítu čas, na Milník zve rockerů hlas

Nejen svátkem lásky ale také oslavou bigbítu je v Plzni už čtvrtým rokem po sobě první májový den. V roce 2009 byl totiž 1. května ve Chvojkových lomech na Slovanech odhalen památník bigbítu pojmenovaný Milník času a zároveň se zde konala stejnojmenná hudební akce. Kvůli kladným ohlasům veřejnosti s...

Jarní servisní akce AUTO CB

Nejen svátkem lásky ale také oslavou bigbítu je v Plzni už čtvrtým rokem po sobě první májový den. V roce 2009 byl totiž 1. května ve Chvojkových lomech na Slovanech odhalen památník bigbítu pojmenovaný Milník času a zároveň se zde konala stejnojmenná hudební akce. Kvůli kladným ohlasům veřejnosti se předloni opakovala s příslibem založení tradice. A slib je dodržen. Festival se vrátí do druhého plzeňského obvodu v úterý.
Akce je oslavou hudby a vůbec nezávislé kultury především 60. a 70. let. „Tehdy v Čechách nebyly žádné gramofony nebo kazeťáky. Neexistovaly diskotéky, jen hospodské tancovačky. Když se mládí chtělo bavit a tančit, tak se muselo hrát naživo,“ říká duchovní otec Milníku a autor památníku výtvarník Jaroslav Šindelář s tím, že na rozdíl od zbytku republiky měl na západě Čech výraznou převahu bigbít. „Plzeň byla Mekkou bigbítu. Daly se tu chytat německá rádia a televize, kde se hrál rock a rock´n´roll. A protože to byla chytlavá muzika ze Západu, každý se ji snažil napodobit,“ dodává Šindelář a vzpomíná, jak v době německého festivalu Rock Palast spalo u něj doma i 20 kamarádů z Prahy, s nimiž přes den sledoval na stanicích ARD a ZDF přenosy z Německa.
Podnětem k vybudování Milníku času bylo úmrtí Šindelářova bratra Jiřího „Dědka“ Šindeláře z legendární bigbítové skupiny Katapult. První Máj byl k odhalení zvolen symbolicky. „Má Máchovskou příchuť. A Mácha zůstal vždy mladý stejně jako bigbít a jeho fanouškové. Akce nemá žádný politický podtext. Nesouvisí ani se Svátkem práce, ani s květnovými oslavami osvobození,“ dodává Šindelář.
Hudební akci připravuje Jaromír Lichtenberg. Podle něj je spojení se čtvrtí Slovany symbolické. „To je první plzeňské sídliště. V 60. letech, kdy se rodil bigbít, tu žily mladé rodiny a z nich se rekrutovali první příznivci rockové hudby. Byly tu hospody, kde se scházeli, například U Bradů,“ říká Lichtenberg.
Při odhalování Milníku a následném koncertu se před třemi roky sešlo přes pět stovek lidí. Předloni už akci navštívilo i přes nepříznivé počasí zhruba 1500 posluchačů a loni, kdy Chvojkovy lomy zalilo slunce, přišly až tři tisíce lidí. Kmotr akce slovanský starosta Lumír Aschenbrenner věří, že se tato účast minimálně zopakuje. „Hlavně ale doufám, že se budou všichni dobře bavit a že prvomájové oslavy bigbítu časem zcela vymažou z paměti nucené oslavy dřívějšího Svatku práce,“ říká Aschenbrenner.
Milník času – Bigbít 2012
*.open air hudební festival * v úterý 1. 5. 2012 od 12 do 21 hodin * ve Chvojkových lomech na Slovanech v Plzni * bez vstupného * kapely: Greyhound, Garde, Michal Šindelář Trio, Rolling Stones Plzeň, Hruškowicz, Regenarace, Starý psi, High Gain


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 30.04.2012 17:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka