Při koupání na Boleváku v Plzni hrozí vyrážka

V posledních dnech byl na Velkém boleveckém rybníku zaznamenán podle sdělení krajské hygienické stanice zvýšený počet oznámení na svědící vyrážku po koupání. Takzvaná cerkariová dermatitida může postihnout koupající se citlivější jedince ve většině vod. Způsobuje ji cerkárie, která je jedním z vývoj...

Cílená propagace v Plzni

V posledních dnech byl na Velkém boleveckém rybníku zaznamenán podle sdělení krajské hygienické stanice zvýšený počet oznámení na svědící vyrážku po koupání. Takzvaná cerkariová dermatitida může postihnout koupající se citlivější jedince ve většině vod. Způsobuje ji cerkárie, která je jedním z vývojových stádií motolice ptačí. Odborníci doporučují neplavat do souvislých porostů vodních rostlin a chránit se například speciálním opalovacím krémem.
„Postiženy byly podle našich informací hlavně osoby, které plavaly napříč rybníkem přes zárosty vodních rostlin. Jedná se pravděpodobně o tzv. cerkáriovou dermatitidu, také označovanou jako ´vyrážka z koupání´,“ říká Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Podle něj je cerkariová dermatitida problémem koupacích vod na většině zeměkoule. V mírném klimatickém pásmu, kam patří i Česká republika, se vyskytují ve vodě pouze takové druhy cerkárií, které člověka napadají jen omylem, v kůži jsou zničeny a v člověku dále neparazitují. „Jedná se tedy výhradně o ´nepříjemnost´, nikoli o vážné zdravotní postižení,“ vysvětluje Havelka.


Na Velkém boleveckém rybníce se cerkárie objevily v letošní sezóně v množství, které už je významné z hlediska rekreačního využití. „Hlavní příčinou zvýšeného výskytu cerkarií bylo letošní velmi chladné jaro, které přimělo hejno 40 až 100 labutí, jež na rybníce přezimovaly, aby setrvaly až do poloviny května, tedy o měsíc déle, než v minulých letech,“ říká Richard Havelka. V jarním období tak došlo k masivnímu přenosu raných vývojových stádií motolice labutím trusem do vody, kde už v té době byli v plné aktivitě vodní plži. V zimě jsou vodní plži neaktivní a motolice je nenapadají. Na jaře proto došlo k výrazně vyššímu stupni promoření vodních plžů, a tedy

i k intenzivnějšímu uvolňování cerkárií do vody v letní sezóně.


„Na řešení otázky cerkárií spolupracujeme s výzkumným parazitologickým pracovištěm, kterým je pražská 1. lékařská fakulta Ústav imunologie a mikrobiologie. Už v červnu byl v režii tohoto pracoviště proveden na Velkém boleveckém rybníce průzkum plžů,“ sděluje hydrobiolog Jindřich Duras. Bylo zjištěno, že hostitelem cerkárií je jeden druh drobného, asi 3-4 mm velkého vodního plže (rod kružník, Gyraulus). „Tento plž se v Boleváku vyskytuje pouze řídce a navíc kvůli své nepatrné velikosti uvolňuje cerkárií jen malé množství. Rozhodně se tedy nejedná o žádné masivní zamoření rybníka,“ konstatuje Jindřich Duras a ubezpečuje, že přítomnost cerkárií se v průběhu sezóny nebude zvyšovat, protože plži byli nakaženi na jaře a v současné době je na Velkém boleveckém rybníce labutí a kachen málo.


Že se bude situace spíše zlepšovat, potvrzuje i Richard Havelka. „Budeme pokračovat v úklidu vodní vegetace a sběru vyplavené rostlinné biomasy na plážích, což znamená zároveň

i odstraňování plžů napadených motolicemi,“ říká a zároveň podotýká: „S mírným výskytem cerkárií, tedy se sem tam nějakým pupencem, je v přírodních stojatých vodách třeba počítat, stejně tak jako na souši s bodnutím hmyzu či popálením o kopřivy.“


Nejdůležitějším okamžitým preventivním opatřením proti napadení cerkáriemi je přípravek Quallen- und Sonnenschutz Canea. „Jedná se o opalovací krém, který je dostupný v e-shopech na internetu. Dobře mohou podle našich zkušeností posloužit i běžné vodě odolné opalovací krémy, ovšem nejsou ochranou stoprocentní,“ říká Jindřich Duras.


I další doporučení může pomoci: neplavat do souvislých porostů vodních rostlin, kde je přítomnost plžů s cerkáriemi vyšší, nekrmit vodní ptáky, zejména kachny a labutě v místech, kde se lidé koupou. S výkaly vodních ptáků se totiž kromě jiných škodlivých organismů dostávají do vody i vajíčka motolic a dochází k infekci plžů přímo v koupacích zónách. Doporučuje se také po koupeli důkladně se otřít ručníkem. Tím se cerkárie setřou ještě před zavrtáním do kůže. V ručníku sušícím se na slunci tito paraziti rychle uhynou.


„Situaci trvale sledujeme a jsme ve stálém kontaktu s místně příslušnou hygienickou službou a se Státním zdravotním ústavem v Praze,“ ubezpečuje Richard Havelka.



Cerkárie jsou jedním z vývojových stádií tzv. motolice ptačí. Jedná se o mikroskopického parazita zejména kachen a labutí, jehož mezihostitelem je vodní plž. Právě v okamžiku, kdy se cerkárie z plže snaží dostat opět do vodního ptáka, může docházet ke kontaktu s lidskou kůží. Asi 0,2 mm velká cerkárie se snaží zavrtat do kůže, kde je ihned napadena naším imunitním systémem, který ji zahubí. Přitom vzniká v místě, kde se cerkárie snažila proniknout do kůže, svědivý pupínek zhruba srovnatelný s bodnutím od komára nebo ováda. Pupínky se lékařskou terminologií označují jako „cerkariová dermatitida“.


V Evropě a Severní Americe komplikují cerkárie koupání zejména v čistých jezerech s vodní vegetací. Proto tuto otázku řeší správci přírodních koupališť v mnoha zemích. V posledních letech bylo dokonce vyvinuto speciální opalovací mléko s látkou chránící před cerkáriemi, které je běžně k dostání například v Německu či Holandsku. V České republice zatím čistých mělkých jezer ke koupání mnoho není, proto se otázce cerkárií nebylo třeba intenzivně věnovat.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.07.2013 08:26



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka