Bečov v květnu pozve na unikátní Příběh Hitlerova stolu

Návštěvníci zámku Bečov budou mít od úterý 22. května tři týdny možnost shlédnout unikátní neopakovatelnou výstavu „Příběh stolu“, která bude věnována neobvyklému předmětu ze zdejšího mobiliárního fondu a jeho historii. Výstavu připravuje správa památkového objektu ve spolupráci s Jiřím Kuchařem, no...

Jarní servisní akce AUTO CB

Návštěvníci zámku Bečov budou mít od úterý 22. května tři týdny možnost shlédnout unikátní neopakovatelnou výstavu „Příběh stolu“, která bude věnována neobvyklému předmětu ze zdejšího mobiliárního fondu a jeho historii. Výstavu připravuje správa památkového objektu ve spolupráci s Jiřím Kuchařem, novinářem, badatelem a autorem knihy Hitlerova sbírka v Čechách.
Výstava plánovaná na květen na 2012 bude prezentovat historii monumentálního stolu, křesla a zařizovacích předmětů souvisejících se stolem. Předměty byly vytvořeny ve 30. letech 20.století. Jejich autorem byl německý architekt Woldemar Brinckmann, který nevšední kolekci daroval Adolfu Hitlerovi. Pravděpodobně bylo zamýšleno jejich instalování v připravovaném Hitlerově muzeu v Linci. V důsledku vývoje druhé světové války však byly předměty převezeny do kláštera Vyšším Brodě a v rámci politiky svozů či jednotlivého doplňování mobiliárních fondů se poté za dosud přesně neobjasněných okolností dostaly do Bečova nad Teplou.
K rozkrytí předválečné a válečné historie stolu pomohlo badatelské úsilí Jířího Kuchaře a Lubomíra Mazucha, kteří z původních kusých informací rekonstruovali zpětně velmi barvitou historii uměleckých děl. Plánovaná bečovská výstava však nebude zaměřena výhradně na toto relativně krátké období, její ambicí je naopak představit návštěvníkům i následující osudy památek a vyprávět nevšední příběh věcí.
Stůl a další vybavení jsou v současné době uloženy v depozitáři, neboť nemají autentický vztah k místním šlechtickým rodům a jejich specifičnost neumožňuje ve stávající zámecké expozici zaměřené na šlechtické bydlení v 18. a 19. století jejich vystavení. Návštěvníci proto budou mít v květnu skutečně ojedinělou možnost předměty si prohlédnout a dozvědět se něco o jejich polozapomenuté historii. V rámci vernisáže výstavy proběhne autogramiáda autora publikace a o Hitlerově sbírce v Čechách


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 30.04.2012 15:07



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka